Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Svět

Stupeň vzdělání

Vybrat

Předměty

Vybrat

Délka videa

nerozhoduje do 5 minut do 10 minut do 15 minut do 30 minut do 45 minut nad 45 minut

Našli jsme pro vás videí: 84

Slovíčka: Etno

02:20

Slovíčka: Etno

V pořadu Slovíčka si tentokrát vysvětlíme, co znamená slovo etno. Etno vzniklo jako pomocné slovo. Je to zkratka slova etnický. Etno může označovat národ. A co vše můžeme nazvat slovem etno? Vlastně vše, co v sobě nějak uchovává kousek toho, odkud to pochází.

Zprávičky: Titanic

01:57

Zprávičky: Titanic

Parník Titanic, největší osobní loď světa, byl vrcholem techniky počátku 20. století. Měl se stát námořní chloubou, ale ztroskotal už na své první plavbě z Anglie do Ameriky v roce 1912. Podívejte se na okolnosti tohoto neštěstí i na současný příběh vraku této asi vůbec nejznámější lodi v dějinách.

Čaj

02:28

Čaj

Máte rádi čaj? Věděli jste, že podle legendy vznikl vlastně úplnou náhodou? Čínskému císaři Šen-mungovi spadl do horké vody lístek čajovníku a po ochutnání zjistil, že má léčivé i povzbuzující účinky. Víte, že zelený i černý čaj jsou ze stejné rostliny a liší se jen zpracováním? Pije se po celém světě a pěstuje se nejvíce v Číně a Indii.

Párek: pikador i hot dog

02:21

Párek: pikador i hot dog

Máte rádi párek v rohlíku? Víte, jak vznikl název hot dog? Američanům párek připomínal tvar těla jezevčíka, tak vzniklo pojmenování jezevčí párky. Kreslíř však do časopisu udělal tak dobrou reklamu, že se ujalo pojmenování hot dog. K nám přivezl Václav Masopust v sedmdesátých letech ze Španělska název pikador, tedy párek v rohlíku. V jižních Čechách se s tímto pojmem setkáte i dnes.

Batáty neboli sladké brambory

02:22

Batáty neboli sladké brambory

Máte rádi brambory? Neváhejte ochutnat také batáty. Přestože jim jsou hodně podobné, nejsou vůbec příbuzné. Batáty sice pocházejí také z Jižní Ameriky, ale jsou sladší, mají více vitamínů a jsou starší. Proto jsou také dražší než brambory. Údajně se také jedná o jedno z prvních jídel, které člověk jedl. V Peru se našly zbytky batátů staré přes 10 000 let.

Nudle: Polévka je grunt

02:00

Nudle: Polévka je grunt

Máte rádi nudle? Asi vás nepřekvapí, že nudle pocházejí z Číny, kde je jedli už 200 let před naším letopočtem. Jak ale vznikla jejich polévka s nudlemi? Podle legendy ji vymyslela žena úředníka, která mu denně nosila jídlo a nechtěla, aby nudle vystydly. V Japonsku poznávají, jak vám jídlo chutná, podle toho, jak u jídla srkáte. Tak si nechte srkat.

Skořicoví šneci

01:23

Skořicoví šneci

Máte rádi skořici? Tak to musíte navštívit Švédsko. Na každém rohu je zde cítit skořice, zvláště když se slaví svátek skořicových šneků. Ti jsou tamní pochoutkou především na přestávky. Pečou se s jablky, ořechy nebo s marcipánem. Fika, neboli švédsky přestávka, se bez silné černé kávy a šneků neobejde.

Pestrá strava Egypťanů

01:47

Pestrá strava Egypťanů

Strava starých Egypťanů byla opravdu pestrá. Úrodné údolí kolem Nilu poskytovalo vždy dostatek jídla i pití. Luštěniny, zelenina, ovoce, chléb, koláče, ale i ryby, drůbež a hovězí. Znali i příznivé účinky cibule a česneku na lidské zdraví. Vzácně si také pochutnali na koze či ovci.

Čínská rýže

00:46

Čínská rýže

Čína je nejstarší žijící kultura, která se zachovala dodnes. Rýže a proso se v Číně pěstuje již od nepaměti. A to, co staří Číňané vypěstovali, uměli také uvařit. Dnes se rýže podává všude na světě.

Příchod plodin z Ameriky

02:33

Příchod plodin z Ameriky

Dějiny ovlivňují jídlo a jídlo dějiny. Když Kryštof Kolumbus objevil Ameriku, objevil tak i zcela jinou kuchyni. Indiáni v Americe pěstovali plodiny jako brambory, rajčata či kakao, které Evropané do té doby neznali. Dnes už si bez těchto a mnohých dalších potravin naši kuchyni představit nedovedeme.

O banánech

02:22

O banánech

Odkud se vlastně vzaly banány a jak se dostaly do Evropy? V tomto videu se podíváme, kde lidé banány poprvé objevili a kde se nyní nejvíce pěstují. Také se dozvíme, jak banán správně uchovávat, aby si udržel správnou chuť.

Rituál výroby kuskusu

01:18

Rituál výroby kuskusu

Na úrodných afrických polích se pěstovala pšenice s tvrdými zrny – semolina, ze které africké ženy vyráběly kuličky, pojmenované kuskus. Výroba kuskusu je pro africké ženy doslova rituálem. Jak tedy celý proces výroby kuskusu vypadá?

Načíst další videa
Probíhá načítání