Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Lidé a čas

Stupeň vzdělání

Vybrat

Předměty

Vybrat

Délka videa

nerozhoduje do 5 minut do 10 minut do 15 minut do 30 minut do 45 minut nad 45 minut

Našli jsme pro vás videí: 406

Zprávičky: Sokol

02:23

Zprávičky: Sokol

Pojďme se společně podívat, jakým aktivitám se věnuje Sokol, který založili v roce 1862 Jindřich Fügner a Miroslav Tyrš. Šlo o českou odpověď na vznik německého tělocvičného spolku. Znak organizace, letící sokol, je symbolem síly a svobody. Sokolové se věnují hlavně gymnastice, atletice, ale třeba i šermu. Vrcholem jejich činnosti jsou všesokolské slety.

Karel IV. v herním komixu

00:29

Karel IV. v herním komixu

Podívejte se na upoutávku na interaktivní hru o muži, který vrátil slávu a vliv českému království. Příběh Karla IV. ožívá v animovaném herním komixu.

Pražská defenestrace v roce 1618

01:20

Pražská defenestrace v roce 1618

Pojďme se společně podívat, jak to bylo kdysi při pražské defenestraci, kdy 23. května v roce 1618 vyhodili čeští stavové z oken pražského hradu tři úředníky. Touto defenestrací začalo pražské povstání českých stavů proti Habsburkům. V rozhodující bitvě na Bílé hoře v roce 1620 stavovské vojsko prohrálo. Habsburkové se vrátili na český trůn a zůstali na něm skoro 300 let.

Pokus: Výroba slunečních hodin

03:21

Pokus: Výroba slunečních hodin

Pokusíme se společně se Šikuly vyrobit si vlastní sluneční hodiny. Nebudou měřit čas přesně jako mechanické hodiny, ale budou vlastní výroby! Potřebovat budete karton, talíř, tužku, nůžky, plastelínu, barvy, pravítko, hodinky, kousek modelovací hmoty, brčko, pravítko. A můžete začít.

Výroba přesýpacích hodin

04:40

Výroba přesýpacích hodin

Lidé sledovali opakující se události v přírodě a podle nich určovali přibližně čas. Přesýpací hodiny jsou jedním z možných způsobů měření času a my si je můžeme vyrobit doma. K jejich výrobě potřebujeme dvě stejné zavařovací sklenice, víčko, nůžky, provázek, tavící pistoli, šídlo a jemný písek. Ukážeme si také, jak přesýpací hodiny kalibrovat.

Historie slunečních hodin

02:58

Historie slunečních hodin

Než vznikly mechanické hodiny, lidé používali ty sluneční. Někdy ovšem dalo dost práce je nastavit. Pozastavujete se nad slovem „nastavit“? Není to tak jednoduché, v létě by mohly ukazovat jiný čas než v zimě. Proč? Kdy tenhle problém lidé vyřešili? A kde je na jednom místě nejvíce slunečních hodin? Kolik jich v České republice dohromady najdete?

Zprávičky: Marie Terezie

01:31

Zprávičky: Marie Terezie

Víte, kdo to byla Marie Terezie? Mimo jiné první žena, která se ujala vlády jako panovnice na habsburském trůně. Vděčíme jí ovšem za mnohem víc, než jen za ukázku, že i ženy mohou být schopné vést národ a někdy jsou v tom lepší než muži. Děti určitě ocení zavedení povinné školní docházky. A přestože to na počátku své vlády neměla jako žena jednoduché, stala se panovnicí, která se i díky svým moderním reformám nesmazatelně zapsala do historie.

Karel IV.: Hrad Karlštejn

02:26

Karel IV.: Hrad Karlštejn

Karel IV. král český a císař římský byl synem Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny. Právě díky své matce se těšil v Čechách velké oblibě a sám si naši vlast také zamiloval. Za své sídlo si vybral Prahu a budoval pověst silného českého království, které neustále zveleboval. Mezi mnoho jeho skutků patří i stavba hradu Karlštejn, který měl sloužit pro uložení toho největšího pokladu v celém křesťanském světě.

Zprávičky: Turistické značky

01:40

Zprávičky: Turistické značky

Každý výletník je moc dobře zná. Pomáhají nám s orientací v krajině a ukazují nám cestu. Mají různé barvy: červenou, modrou, žlutou i zelenou. Víte o čem je řeč? Samozřejmě o turistických značkách. Dozvíte se, kudy kdysi vedla první vyznačená trasa a proč už ji na mapě nenajdete. Také zjistíte, jak jsou turistické značky staré, kolik kilometrů cest už bylo jimi vyznačeno a po jaké době dochází k jejich kontrole.

Zprávičky: První máj

01:10

Zprávičky: První máj

1. května je den, který je známý také jako První máj. K tomuto dni se vztahují hned dva významné svátky. Jednak je to svátek lásky, ke kterému se u nás váže spousta tradic. Znáte některé z nich? A za druhé je to také mezinárodní svátek práce. Víte proč? Myslíte si, že se svátek práce slaví prací? Pokud si nejste odpověďmi jistí, nic se neděje. Zhlédněte naši reportáž a vše se dozvíte.

Zprávičky: fotoaparát

03:36

Zprávičky: fotoaparát

Věděli byste, co bylo prvním předchůdcem fotoaparátu A jak vlastně fotoaparát, nám dnes již známý jako foťák, funguje ? Nejenom to se dozvíte z této reportáže. Navíc zjistíte, kolik toho mají dnešní foťáky společného se svými předchůdci. A na závěr dostanete návod na malý vědecký pokus.

Pověst O Golemovi a Rabi Löwovi

02:35

Pověst O Golemovi a Rabi Löwovi

Nejznámější mystickou postavou pražského židovského města byl jednoznačně Golem. Jak ho Rabi Löw stvořil? Jaký s ním byl problém? A co se stalo, když se v Golemovi nahromadilo moc energie? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.

Načíst další videa
Probíhá načítání