Kde berou hvězdy, včetně našeho Slunce, energii? Nejspíš vás pobaví, jak si tuhle skutečnost lidé vysvětlovali ještě v 19. století. V roce 1920 se přišlo na správné vysvětlení fenoménu hvězdného záření. Tím je termojaderná fúze. Jak funguje a za jakých podmínek může nastat?
Jak vzniká hvězda, jak se vyvíjí a mění? Víte, že pohled na hvězdnou oblohu je vždy pohledem do minulosti? Jak je to možné? Zajímá vás, co je to termojaderná neboli termonukleární reakce? Zjednodušeně řečeno jde o důvod, proč hvězdy září. Marek má celou řadu zvídavých otázek, které si postupně zodpovíme.
Slunce je hvězda průměrné velikosti, ale vděčíme jí za život na Zemi. Jak vlastně funguje a jaké všechny procesy Slunce spouští?
Sluneční oddělení Astronomického ústavu Akademie věd v Ondřejově se zabývá sluncem a jevy spojenými se sluncem. Jakým způsobem a proč se pozoruje Slunce? Dokážeme spočítat, kdy Slunce vyhasne?
Středem naší Sluneční soustavy je Slunce. To označujeme za žlutého trpaslíka, ale ve skutečnosti Slunce žádný trpaslík není. Astrofyzik Jiří Grygar nás seznámí s tím, jaké reakce uvnitř Slunce probíhají a jak se energie uvolněná z těchto reakcí projevuje.
Voda je jednou z klíčových podmínek života. Vědci objevili vodu pod povrchem jednoho z měsíců Saturnu, který se nazývá Enceladus. Jde o převratné zjištění. Jak na to vědci přišli a v jaké podobě se voda na Enceladu vyskytuje?
Spolehlivou ochranu před bleskem představují bleskosvody. Jako první s nimi experimentovali Prokop Diviš a Benjamin Franklin.
Základní informace o blescích a jak se před nimi chránit. Odkud se bere hrom a blesk? Jakou teplotu může mít blesk? Jak se zachovat při bouřce během pobytu v přírodě? A jak se pozná, který mrak je bouřkový?
Ve videu se dozvíte, proč a jak vzniká blesk, a naučíte se, co je to negativní a pozitivní blesk. Hrom, který blesk doprovází, je prudká vlna, která vznikne, když výboj rychle zahřeje vzduch kolem blesku.
V ukázce si vysvětlíme, jak docílit termojaderné fúze. Dále si také objasníme, jakým způsobem funguje použití vody jako paliva ve fúzní elektrárně. A jak to v laboratoři v pražské Libni dělají? Co brání lidstvu v dosažení cíle?
Ukázka modelu připravovaného největšího tokamaku na světě ITER, ve kterém má být dosaženo teploty až 150 miliónů stupňů. Stavějí ho společně všechny vyspělé země světa v jižní Francii.
Největší tokamak v Čechách, tokamak Compass provozovaný Ústavem fyziky plazmatu Akademie věd České republiky, dokáže zahřát plazma až na 15 miliónů stupňů. Jak je to možné?
13 369
749
4 559
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.