Do roztoku chloridu sodného s fenolftaleinem ponoříme dvě elektrody a připojíme zdroj stejnosměrného proudu. Roztok kolem katody se zbarví do růžova, protože při elektrolýze na katodě vzniká zásaditý hydroxid sodný a v zásaditém prostředí se fenolftalein barví do růžova.
Pojďme se podívat na pokus s vidličkou a pískem. Když na nádobu s vidličkou zasypanou pískem poklepeme, vidlička nepůjde vytáhnout. Poťukáváním na nádobu zhutníme písek natolik, že svým silovým působením vyvolá tlak na vnořený předmět i stěny nádoby. Podívejte se sami.
Vyzkoušejte si své znalosti o teple, jeho přenosu a teplotách v krátkém kvízu. Víte například, k čemu slouží solární kolektory nebo jaká je teplota vlákna svítící žárovky?
Při elektrolýze roztoku kuchyňské soli se na jedné z elektrod vylučuje hydroxid sodný. Přítomnost hydroxidu sodného lze dokázat fenolftaleinem, který barví roztok do fialova.
Odkud na Zemi pochází drahocenný uhlík? Jak se liší grafit a diamant svou strukturou a vlastnostmi?
Všechno na Zemi i ve vesmíru se skládá z atomů. Ty mají jádro, kolem kterého obíhají elektrony. V jádře se nacházejí kladně nabité protony a neutrony bez náboje. Než vzniklo Slunce a Země, vybuchla v této části galaxie, kterou známe jako Mléčná dráha, supernova. Při tomto výbuchu vzniklo velké množství přírodních chemických prvků. Některé z nich se rozpadají na menší a současně se uvolňuje radioaktivní záření. Takovým prvkem je třeba uran.
Ve středu naší galaxie se nachází velká černá díra, která zatím není příliš zřejmá. K ní se ovšem blíží oblak prachu a my budeme poprvé v historii schopni pozorovat, jak černá díra něco pohltí. Jak přesně se to stane a jaké fyzikální pochody nastanou poté, nikdo neví.
Místo, kde gravitace zvítězila nad hmotou a prostorem, neboli černá díra. Místo, kde končí vše hmotné i světlo. Jak černá díra vlastně funguje? Tím se vědci zabývají již od 18. století. Černá díra a její působení se přesto vzpírá lidskému rozumu. Dnes víme, že vesmír je jich plný. Co přesně se ale děje uvnitř těchto objektů, nikdo neví.
Jedním z nejkrásnějších souhvězdí je souhvězdí Orionu. Velká mlhovina v Orionu je viditelná pouhým okem. Co se za ní vlastně skrývá? To objevil dalekohled VISTA instalovaný Evropskou jižní observatoří v Chile. Jedná se o unikátní teleskop a jeho úkolem je mapování oblohy v infračerveném záření.
Kdy a jak došlo k velkému třesku, vzniku vesmíru a naší Sluneční soustavy? Je možné, že žijeme v černé díře a proč říkáme černá díra, když se ve skutečnosti jedná o těleso?
Když hvězdě dojde palivo a skončí termojaderné reakce, hvězda zemře. Někdy pak dochází ke vzniku černé díry.
Ve videu se dozvíte, proč a jak vzniká blesk, a naučíte se, co je to negativní a pozitivní blesk. Hrom, který blesk doprovází, je prudká vlna, která vznikne, když výboj rychle zahřeje vzduch kolem blesku.
13 442
750
4 569
1 256
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.