Pasáž ukazuje, jak by se řekla některá slova, pokud by se neujaly mezinárodní výrazy. Dále se zabývá jazykovým purismem v 19. a 20. století.
Pasáž se zabývá původem a významem jména „Kocourkov“ a vysvětluje, co znamená označení „jako v Kocourkově“.
Pasáž formou scénky a odborného vysvětlení demonstruje různá úsloví a ustálená spojení se slovy „kočka“ a „kocour“. Dále vysvětluje původ slova „kočka“.
Pasáž demonstruje formou scénky slovník signatářů Charty 77. Tyto pojmy následně vysvětluje bývalá mluvčí Charty 77, PhDr. Marie Rút Křížková.
Pasáž se zabývá systémem samohlásek v českém jazyce, jejich délkou, kvalitou a uspořádáním.
Pasáž se zabývá procesem univerbizace a multiverbizace v češtině, vysvětluje tyto pojmy a uvádí příklady takto vzniklých slov.
Pasáž se zabývá původem a významem slov „deka“ a „taška“ a vysvětluje původ i smysl úsloví „mít kliku“.
Pasáž uvádí několik příkladů slov a slovních spojení, které čeština přejala z němčiny a naopak. Součástí je scénka a odborné vysvětlení.
Pasáž se zabývá vysvětlením, co je slabika, jaké má části a jak se rozlišují. Dále uvádí některé rozdíly mezi češtinou a slovenštinou.
Pasáž se zabývá bohatostí pojmenování různých barevných odstínů a uvádí, kde se tyto názvy využívají. Součástí pasáže je scénka.
Pasáž vysvětluje původ a pravopisně správnou formu slova „ližiny“.
Pasáž se zabývá vysvětlením, co je dvojhláska, a uvádí, jaké jsou nejběžnější dvojhlásky v češtině.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.