Zdeněk Svěrák vzpomíná na působení v Československém rozhlasu a s tím spojené počátky Divadla Járy Cimrmana. Čím divadlo oslovilo většinu národa?
Zdeněk Svěrák charakterizuje cimrmanovský humor jako typ humoru, který je určený pro chytrého diváka. Humor Divadla Járy Cimrmana je založen na základních školních znalostech diváků, možná proto jsou představení divadla opakovaně vyprodávána.
Video přináší základní informace o patnácté hře Divadla Járy Cimrmana, nazvané České nebe. Nebeská komise rozhoduje o tom, kdo půjde do českého nebe, a kdo nikoli. Krátké ukázky dokumentují slova Zdeňka Svěráka o této hře.
Cimrmanovsky pojatá reportáž ze Srí Lanky přináší nové informace o působení českého génia na tomto ostrově v Indickém oceánu. Cimrman výrazně ovlivnil zdejší život, ve videu se například dozvíte, jak změnil stravovací návyky místního obyvatelstva. Čím dalším zlepšil místní kulturu?
Podívejte se na cimrmanovsky pojatou reportáž o stopách Járy Cimrmana v Bruselu. Kde všude je v hlavním městě Evropské unie najdeme? Reportáž si všímá zejména významu Cimrmana pro evropské záležitosti. K velikosti Cimrmana se vyjadřují také Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak.
Podívejte se na cimrmanovsky laděnou reportáž, která pátrá po stopách českého génia a vynálezce ve městě na Seině. Věděli jste, že současnou podobu Eiffelovy věže ve skutečnosti vymyslel Jára Cimrman?
"Cimrman prodlužuje divákům život," říká Zdeněk Svěrák v rozhovoru vedeném během turné Divadla Járy Cimrmana po severní Moravě a Slezsku. Podívejte se na rozhovor, v němž bilancuje padesát let Járy Cimrmana.
Poslechněte si autentický záznam pasáže z pořadu Československého rozhlasu Nealkoholická vinárna U Pavouka, v níž 16. září 1966 poprvé zaznělo jméno Jára Cimrman. Předmětem následného rozhovoru se Zdeňkem Svěrákem je právě tato postava. Zdeněk Svěrák připomíná i některá zahraniční nastudování cimrmanovských her.
Epizoda Jak seděli na vajíčkách ze seriálu Pohádky z mechu a kapradí pomůže dětem přiblížit, jakým způsobem se projevuje emoce soucit. Jednou šli Křemílek a Vochomůrka na výlet a louskali si lískové oříšky, když zaslechli naříkání z koruny stromu. Kdo to naříká?
Seriál Arabela nás přivádí do podivuhodného světa pohádek. Čaroděj Rumburak prostřednictvím televizního vysílání mění jejich děj a pohádkové postavy v říši pohádek se mu musí přizpůsobit. Vypadá to, že pohádková říše zanikne, a tak se král se svými dcerami vydává do světa lidí, kde se princezna Arabela setkává s Petrem.
Broučci, česká klasika od Jana Karafiáta, oblíbená generacemi dětí i dospělých. Jak se Brouček narodil, ale i to, jak se seznamoval se světem, uvidíte v části černobílé pohádky z roku 1966.
Jaroslav Hašek je obecně známý jako autor Švejka. Osudy této svérázné postavy za první světové války jsou populární v mnoha zemích světa. Vedle úspěšného románu ale Hašek napsal také řadu povídek, jejichž děj umisťoval do různých prostředí, zpravidla takových, která sám dobře znal. Povídka Ofsajd spojuje prostředí fotbalu a žurnalistiky.
13 456
755
4 583
1 260
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.