Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Wifina

Zábavný magazín pro děti o tom, co je zajímá!

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

129 videí
Vznik názvů obcí a měst
05:07

Vznik názvů obcí a měst

Víte, jak vznikaly často kuriózní názvy obcí? Někdy musíme po původu názvu hodně zapátrat. Jména popisují třeba, kde ta místa leží nebo jak to místo vypadalo. Také mohla být motivována významnou budovou, která v místě byla. Nebo osobností, například zakladatelem obce. Nejvíce je u nás Lhot a Lhotek, je jich téměř 350. Šlo o středověké obce, které získaly nějakou výhodu na určitou dobu, tedy lhůtu.

Zatopené obce v ČR
03:26

Zatopené obce v ČR

Napadlo vás někdy, co všechno může být pod vodou? Některé naše vodní plochy ukrývají na svém dně tajemství. Pod vodou totiž leží zatopené domy a vesnice. Na dnech dvacítky našich přehrad je zatopeno asi 120 obcí. Pod hladinou Orlíku například najdete přes 650 stavení. Domy se zatápěly proto, že bylo potřeba postavit přehrady, získat vodu a pořídit si na ochranu proti povodním.

Jak se vyrábí autobus
04:21

Jak se vyrábí autobus

Tento díl Wifiny nám představí výrobu autobusu. Matěj na návštěvě v továrně na výrobu autobusů ve Vysokém Mýtě zjišťuje, jaké druhy autobusů jezdí, co vydrží, kdy se na světě objevily a zda jsou v našem životě nepostradatelné.

Jak se vyrábí tramvaj
03:46

Jak se vyrábí tramvaj

Wifina nám v tomto díle představí tramvaje. Jak asi vypadala úplně první tramvaj a jak se vyrábí ty dnešní? Matěj se vydal vše prozkoumat.

Jak se vyrábí vlak
03:21

Jak se vyrábí vlak

Jezdíte vlakem na výlety a chtěli byste se dozvědět, jaký je postup při výrobě lokomotivy a jaký materiál je k tomu potřeba? Napadlo vás někdy, kolik lidí se do výroby musí zapojit a jak dlouho výroba trvá? Vydejte se s Matějem za odborníkem na lokomotivy!

Lanovky
04:26

Lanovky

Lanovku známe všichni a kdo netrpí závratí, tak ji asi běžně využívá. Napadlo vás někdy, jak důmyslnou musí mít konstrukci, aby s námi nespadla? Prostě rébus pro Matěje!

Do jeskyně nejen za krápníky
04:06

Do jeskyně nejen za krápníky

Pojďme se v bezpečí videa ztratit v Koněpruských jeskyních. Povíme si více o krápnících, nerostech zkamenělinách a jiných zajímavostech i z dalších jeskyní v České republice.

Skanzen aneb muzeum lidových staveb
03:21

Skanzen aneb muzeum lidových staveb

Co se ukrývá pod slovem skanzen a co na takovém místě můžeme nalézt? Jaké typy domů se tu nachází a jaké činnosti si můžeme ve skanzenu vyzkoušet? Vydejte se s námi do muzea lidové architektury pod širým nebem.

Petřínská rozhledna
04:08

Petřínská rozhledna

Wifina nám v tomto díle rozšíří náš rozhled. Příběh Petřínské rozhledny v Praze je příběhem nadšení a odhodlání, a tak by byla škoda ho neznat. Víc vám o zázraku techniky 19. století poví Matěj.

Rozhledny
03:45

Rozhledny

Wifina nám v tomto díle rozšíří rozhled. Rozhledna je vyhlídková stavba s vyhlídkovým prostorem, který je výš než okolní terén, aby z něj bylo dobře vidět do okolí. Rozhledny mají nejčastěji tvar vysoké věže, najdou se ale i výjimky. U nás se rozhledny staví už přes 200 let.

Skalní města
03:41

Skalní města

Wifina nám v tomto díle představí města, ale nebudou ledajaká. Česká skalní města patří mezi přírodní unikáty. Nikde ve světě totiž neexistuje tolik různých skalních měst na tak malém území. Zatímco u nás můžete vidět výhradně pískovcová skalní města, například na Korsice byste našli žulová a v Číně, Thajsku nebo na Kubě zase vápencová.

Navigace
02:20

Navigace

Wifina nám tentokrát přináší technické téma: Jak funguje navigace? Hledání v mapě, když jedete někam, kde to neznáte, je už ve většině případů minulostí. Teď prostě naťukáte adresu do navigace a frčíte. Jak ale navigační systém vlastně funguje, vám vysvětlí Matěj.

Turistické značení
04:35

Turistické značení

Česká republika je protkaná značenými turistickými cestami. Na jejich údržbě se podílí přes pět tisíc dobrovolných značkařů. Potřebují k tomu nejen barvy a štětce, ale například i pilku. Každou turistickou trasu je potřeba po třech letech zkontrolovat a obnovit. Umístění a velikost značek má daná pravidla. Značení nových tras řídí Klub českých turistů, ale návrh může podat každý. A těch stávajících tras už je vyznačeno 40 000 km.

Jedlé rostliny a výroba herbáře
04:41

Jedlé rostliny a výroba herbáře

Víte, že mnoho rostlin, které rostou ve volné přírodě, můžeme jíst? Ve videu se dozvíte, jaké rostliny sbírat a kde jsou ta správná místa pro jejich sběr. Pokud byste si chtěli rostliny uchovat, udělat si svůj soukromý atlas, můžete si vyrobit herbář. Podrobný návod na jeho výrobu vám přináší také toto video. Ale pozor, záměna za jedovatou rostlinu vůbec není těžká. Takže opatrně. Ale účinky, které nám byliny přinášejí, jsou k nezaplacení.

Wifina – přežití v lese
04:22

Wifina – přežití v lese

Co vše je dobré mít sebou, když vyrazíme na výlet do lesa? A jak být připraven na každou situaci? To vše se dozvíte od skautů v naší reportáži. No, a co když se mi podaří ztratit se v lese, když už se začne stmívat? Hlavně neztrácet hlavu a řídit se jednoduchými radami. Mimochodem, věděli byste co znamená zkratka KPZ?

Lékárnička pro letní výlet
03:46

Lékárnička pro letní výlet

Léto se kvapem blíží a mnoho z vás pravděpodobně vyrazí na nějaký výlet. Pokud se vydáte na delší cestu, neměli byste zapomenout vzít si s sebou lékárničku a hlavně dodržovat pitný režim. Ten za vás klidně pohlídá chytrý telefon, stačí jen použít správnou aplikaci.

Wifina – sluneční záření
04:18

Wifina – sluneční záření

Věděli byste, jak nás vlastně chrání opalovací krém? Jaká jsou rizika častého slunění a co dělat, pokud to se sluníčkem přeženeme? Odpovědi na všechny tyto otázky vám v našem rozhovoru dá bývalý ministr zdravotnictví a zároveň kožní lékař Petr Arenberger.

Upcyklace a recyklace
04:10

Upcyklace a recyklace

Víte, jaký je rozdíl mezi recyklací a upcyklací? Obojí se týká starých nepotřebných věcí. Ne všechno, co nepotřebujeme, musí skončit v odpadu, i když v tříděném. Někdy můžeme dát staré věci nový život a nové využití. Stačí mít dobrý nápad.

Traktory
04:59

Traktory

Wifina se zaměřila na historii traktorů. Matěj je na návštěvě v Zetor gallery a zemědělském družstvu, aby zjistil, jak se vyrábějí traktory, k čemu všemu slouží, kolik jich u nás je a v čem jsou výjimečné. A co se děje, když traktor zapadne?

Sklízecí mlátička neboli kombajn
04:19

Sklízecí mlátička neboli kombajn

Sklízecí mlátičce, známé pod jménem kombajn, se věnuje tento díl Wifiny. Dozvíme se historii sklizně obilí, proč se kombajn nazývá sklízecí mlátička, z čeho se skládá a jak vlastně obilí zpracovává. A víte, že automatické kombajny umí sklízet obilí podle GPS bez řidiče?

Probíhá načítání