Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Pološero

Publicistický cyklus o problémech, které dlouhodobě trápí naši společnost

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

21 videí
Pomoc lidem bez domova
07:30

Pomoc lidem bez domova

Počty lidí bez domova, kterých jsou u nás tisíce, rostou každým rokem. Důvodem je mimo jiné i to, že u nás není komplexní systém, který by bezdomovectví účinně řešil tak, jako je to obvyklé v jiných zemích. V podstatě jediná pomoc přichází ze strany charitativních organizací, mnoho bezdomovců má ale své důvody, proč do těchto zařízení nechodí. Jiní by šli, zvláště v době mrazů, ale projít sítem a získat nocleh není snadné. I odborníci uznávají, že pomoc českým bezdomovcům je nedostatečná. Na ulici přitom může nečekaně skončit kdokoliv z nás.

Záchrana týraných zvířat a úřady
11:10

Záchrana týraných zvířat a úřady

Jsme údajně národem, který miluje domácí mazlíčky. Přesto realita bývá jiná: nemocná a týraná zvířata, zvířata zanechaná v lese nebo v popelnici. Naštěstí se najdou i lidé, pro které se záchrana zvířat stala smyslem života a věnují jim veškerý volný čas i peníze. Zachraňují psy z množíren, vykupují týraná zvířata a ujímají se těch opuštěných, poskytují jim péči a domov. Často ale zažívají bezmoc, protože úřady jim v jejich úsilí zrovna nepomáhají. Navzdory změně legislativy ochrana zvířat ze strany státu selhává.

Zneužití policejní moci: Selhání systému
09:06

Zneužití policejní moci: Selhání systému

Úkolem příslušníků Policie ČR je pomáhat a chránit, tak jak to hlásá jejich moto. Přesto přibývá událostí a zákroků přinejmenším kontroverzních, které mívají většinou jedno společné: nepřiměřenost zásahu. Squatteři z usedlosti Cibulka, kteří spolupracovali a starali se o chátrající památku, se znelíbili městské části, tak na ně poslala komando těžkooděnců. Ujíždějící motorkář způsobil nehodu policejního vozu, a když pak ležel zraněný na chodníku, jeden z policistů si na něm vybil vztek. Bohužel se často nejedná jen o selhání jedince, ale selhává i systém. Jak proti tomu bojovat?

Zneužití policejní moci při demonstraci
04:00

Zneužití policejní moci při demonstraci

Úkolem příslušníků Policie ČR je pomáhat a chránit, tak jak to hlásá jejich moto. Přesto přibývá událostí a zákroků přinejmenším kontroverzních, které mívají většinou jedno společné: nepřiměřenost zásahu. Bohužel se často nejedná jen o selhání jedince, ale selhává i systém, který případná pochybení bagatelizuje. Problém nastává i tehdy, pokud policista přestane být nestranný a řídí se při výkonu služby svými osobními politickými názory. Jako např. během pochodu extremistů mávajících šibenicemi, kdy policie paradoxně zasáhla proti hrstce pokojně demonstrujících odpůrců pochodu.

Bezdomovci mezi námi
07:46

Bezdomovci mezi námi

Počty bezdomovců, kterých jsou u nás tisíce, rostou každým rokem. Důvodem je mimo jiné i to, že u nás není komplexní systém, který by bezdomovectví účinně řešil tak, jako je to obvyklé v jiných zemích. Bývalý skladník Honza přišel po pracovním úraze o práci a zadlužil se. Skončil na ulici s jediným přítelem, svým psem. Kvůli němu ho ale ani v největších mrazech nepřijmou v žádné noclehárně. Stejně je na tom i skoro sedmdesátiletý Alex, který si proto postavil provizorní přístřešek. Jak žijí lidé bez domova a jak se na ulici vůbec ocitli?

Zneužívání policejní moci
09:53

Zneužívání policejní moci

Úkolem příslušníků Policie ČR je pomáhat a chránit, tak jak to hlásá jejich moto. Přesto přibývá událostí a zákroků přinejmenším kontroverzních, které mívají většinou jedno společné: nepřiměřenost. Bohužel se často nejedná jen o selhání jedince, ale selhává i systém, který případná pochybení bagatelizuje. Svou zkušenost s neadekvátním chováním policistů má i muž, který byl násilím zpacifikován kvůli přecházení na červenou, a žena, kterou v podstatě bezdůvodně vystavili na služebně ponižujícímu a protiprávnímu zacházení.

Smutní bojovníci proti korupci
11:45

Smutní bojovníci proti korupci

Boj proti korupci je jedním z nejdůležitějších hesel každé politické strany. Realita je však jiná. To, že se strana či hnutí prezentuje jako protikorupční, ještě neznamená, že se na korumpování nepodílí. V české společnosti navíc přetrvává absurdní názor, že lidé, kteří upozorní na nepravosti druhých, jsou vlastně udavači a udavačství je zavrženíhodné. Najdou se naštěstí jedinci, kteří se nebojí na podvody veřejně poukázat. Jak ale jejich hrdinství často dopadá, bývá smutné: psychický nátlak, výhrůžky, výpověď z práce. Poslechněte si některé autentické zkušenosti.

Kupčení s volebními hlasy
16:13

Kupčení s volebními hlasy

Svobodné volby jsou základním principem demokratického režimu. Bohužel pro mnoho politiků neznamená aktivní účast v politickém životě službu společnosti, často se hraje spíš o moc, vliv a přístup k penězům. Z toho důvodu se lze setkat s kupčením s hlasy voličů, které má za cíl ovlivnit volební výsledek, a to především v komunálních volbách. K těmto volebním podvodům slouží především dvě praktiky: přímé uplácení sociálně slabších občanů a účelové přihlašování lidí k fiktivnímu trvalému pobytu. Jak to vypadá v praxi?

Sexuální znásilnění se týká i mužů
03:11

Sexuální znásilnění se týká i mužů

Ačkoliv jsou oběťmi sexuálního násilí obvykle ženy, mohou se jimi stát i muži. Je vůbec možné, aby muže znásilnila žena? Pan Pavel sexuální násilí ze strany své manželky zažíval léta, a to doma ve své ložnici.

Ženy poznamenané sexuálním násilím
04:54

Ženy poznamenané sexuálním násilím

Paní Yveta a Jiřina jsou ženy, které byly svým partnerem nebo nevlastním otcem znásilňovány. Jak se cítily? A jak se ženám s takovými zážitky žije? Obě ženy zůstaly poznamenány na celý život.

Anorexie u vrcholových sportovců
06:31

Anorexie u vrcholových sportovců

Je obecně známé, že mentální anorexií trpí například modelky. Podobné riziko podstupují často také tanečnice a gymnastky. V pubertě si touto nemocí prošla i vrcholová sportovkyně Simona, která vypráví svůj životní příběh. Často se na to zapomíná, ale tato zrádná nemoc provází i muže. Projevuje se u nich nejen dietou, ale zejména nadměrným cvičením. Skokani na lyžích jsou toho dokladem.

Příběhy transsexuálů: Pohled na transsexuály
10:32

Příběhy transsexuálů: Pohled na transsexuály

Transsexuálové Denny, Tereza, Kristián a Petra vyprávějí o své životní proměně. Někteří z nich své tajemství skrývali desítky let. Změnu pohlaví řeší hormonální léčbou a chirurgicky. Celková přeměna trvá několik let, je časově náročná a fyzicky zatěžující. Jak moc pro ně byla tranzice náročná a jak se ke změně postavila jejich rodina, přátelé a okolí?

Byla jsem znásilněna
07:29

Byla jsem znásilněna

Yveta a Jiřina jsou ženy, které se v průběhu svého života setkaly se sexuálním násilím. Prokázaly velkou dávku odvahy, neboť o svých zážitcích dokázaly vyprávět. Paní Yvetu znásilňoval její manžel; přese všechno chtěla ochránit své dva syny. Jinou situaci zažila paní Jiřina, která byla jako malé děvčátko dlouho zneužívána, později i sexuálně svým nevlastním otcem.

Příběhy anorexie
12:45

Příběhy anorexie

Pro nemocné anorexií se hlavním životním nepřítelem stane jídlo. Proč se to děje? Tihle lidé často jedí tak málo, že se potácejí na hranici života a smrti. Jak těžká je cesta, která vede ven z hladového pekla? Své životní příběhy vyprávějí Petra a Tereza.

Být či nebýt svobodnou matkou
09:46

Být či nebýt svobodnou matkou

Romana nechtěně otěhotněla s ženatým přítelem a rozhoduje se mezi umělým ukončením těhotenství a životem svobodné matky. V podobné situaci se ocitla i Ivana, která se rozhodla pro zákrok, ale poté, co ho absolvovala, se u ní dostavilo trauma v podobě postinterrupčního syndromu.

Hvězdy české travesti show
06:39

Hvězdy české travesti show

Pro některé lidi jsou travesti představení spojována s pochybným druhem zábavy, jiní v nich vidí místo, které jako jediné svou atmosférou připomíná u nás téměř vymřelou atmosféru kabaretů. Hvězdy české travesti show nám poodhalí nejen zákulisí svého řemesla, ale provedou nás i jeho historií a v neposlední řadě zákoutími svých osobních vzpomínek a rozhodnutí, která je přivedla na pódia. Ilegalita a nesnášenlivost za totality, těžké začátky i tvrdá profesionalita dneška se zrcadlí ve vyprávění mužů, kteří vědí, jak důležité je občas být ženou.

Fetišismus
03:31

Fetišismus

Fetišismus je specifická závislost. Fetišisté nejsou nebezpeční ani sobě, ani svému okolí, ale svoji zálibu raději skrývají před veřejností. Společnost je totiž řadí mezi devianty. Zvláštní zálibu má i Lukáš. Místo manželky má doma skříň plnou bot na podpatku.

HIV pozitivní lidé
08:21

HIV pozitivní lidé

Nejohroženějšími a nejčastěji HIV nakaženými lidmi jsou obecně gayové, ale infekce se nevyhýbá ani heterosexuálům. Lidí s chorobou AIDS u nás přibývá a jde o cejch i o smrtelnou nemoc. Lidé nakažení HIV jsou společností vnímáni jako ti, co si za svoje onemocnění mohou sami. Své o tom ví Jana i Petr. A lze vůbec žít s HIV pozitivním partnerem a nenakazit se? Na tuto otázku zase odpovídá HIV pozitivní Radek se svou manželkou.

Prostituce: Živí mě moje tělo
06:54

Prostituce: Živí mě moje tělo

O prostituci mluvíme v naší společnosti jako o šedé zóně, ve které se pohybuje tisíce žen, ale nikdo ji neřeší. Největší motivací jsou rychle získané peníze. A proč? Jsem matka samoživitelka, nemám peníze na uživení dětí, na nájem, mám dluhy, jsem v exekuci, třu bídu s nouzí. Mnohé z žen tvrdí, že poskytování sexuálních služeb je jejich strategie pro přežití.

Příběhy transsexuálů: Život v jiném těle
13:52

Příběhy transsexuálů: Život v jiném těle

Jak se cítí muž, který se narodil v ženském těle, a jak žena, která se narodila v těle mužském? Ten, kdo to nezažil, transsexualitu těžko pochopí. Změna pohlaví je velmi závažným životním rozhodnutím. Transsexuální lidé jsou často společností nepochopeni a nepřijati z důvodu své jinakosti. Denny, Tereza i Kristián vyprávějí svůj příběh.

Probíhá načítání