Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Po stopách

Miroslav Vladyka se vydává po stopách výjimečných osobností na zajímavá a často také málo známá místa Čech, Moravy a Slezska.

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

8 videí
Královéhradeckým krajem po stopách Němcové
12:36

Královéhradeckým krajem po stopách Němcové

Miroslav Vladyka nás bere na cestu Královéhradeckým krajem po stopách Boženy Němcové. Navštívíme malebná zákoutí v Ratibořickém údolí a další místa, která autorku inspirovala v její tvorbě. Také se seznámíme s jejími životními osudy.

Královéhradeckým krajem za Karlem Poláčkem
12:23

Královéhradeckým krajem za Karlem Poláčkem

Miroslav Vladyka nás bere na cestu Královéhradeckým krajem po stopách Karla Poláčka. S postavami románu Bylo nás pět se projdeme Rychnovem nad Kněžnou a seznámíme se s životními osudy autora.

Otokar Březina a Vysočina
12:43

Otokar Březina a Vysočina

Miroslav Vladyka nás bere na cestu po stopách Otokara Březiny. Výjimečný básník, který byl celkem osmkrát navržen na Nobelovu cenu, prožil na Vysočině prakticky celý život. Podíváme se například do vesnice Počátky, kde se Březina narodil, do Třebíče nebo do vesnice, kde vznikla Bible kralická.

Po stopách Jakuba Arbese na Českolipsko
13:13

Po stopách Jakuba Arbese na Českolipsko

Miroslav Vladyka nás bere na cestu Českou Lípou a okolím po stopách Jakuba Arbese, který si zde odpykával roční vězení za své protirakouské články v Národních listech. Do starého českého města se nijak netěšil. My tu ale můžeme vidět spousty zajímavých památek. A co si o svém zdejším pobytu Arbes poznamenal?

Vysočinou po stopách K. H. Borovského
12:21

Vysočinou po stopách K. H. Borovského

Miroslav Vladyka nás bere na cestu krajem Vysočina po stopách Karla Havlíčka Borovského. Podíváme se do spisovatelovy rodné vesnice Borová, podle níž si zvolil své druhé příjmení, do Havlíčkova Brodu, do tajemného údolí Doubravy a také do Pelhřimova, který je dnes slavný díky muzeu kuriozit.

Brnem po stopách Jiřího Mahena
12:52

Brnem po stopách Jiřího Mahena

Miroslav Vladyka nás bere na cestu Brnem po stopách Jiřího Mahena. Dozvíme se například, ve kterých krčmách a kavárnách Jiří Mahen sedával, kde pracoval a kde si pořídil první pronájem. Seznámíme se s životním osudem spisovatele, učitele, knihovníka, ale především divadelníka a zároveň navštívíme i další zajímavá místa v druhém největším městě v České republice. Jaký byl tento workoholik z donucení?

Po stopách Cyrila a Metoděje Velehrady
12:53

Po stopách Cyrila a Metoděje Velehrady

Miroslav Vladyka nás vezme na cestu Zlínskem po stopách Cyrila a Metoděje, kteří k nám přišli šířit křesťanství, liturgii a vzdělání. Společně se dvěma věrozvěsty se projdeme po pamětihodnostech v Uherském Hradišti a podíváme se na Velehrad. Miroslav Vladyka nám také představí místo, které své jméno po nich získalo až za dvě stě let. A co se dělo dál?

Po stopách Franze Kafky Prahou
12:48

Po stopách Franze Kafky Prahou

Miroslav Vladyka nás bere na cestu Prahou po stopách Franze Kafky. Dozvídáme se nejen informace z autorova života, například ty o jeho vztahu k otci či práci, ale také se podíváme na některé pražské historické a kulturní památky. Po dítěti, které se bálo vlastního dechu, je dnes pojmenované kdeco. Jaký ale skutečně Franz Kafka byl? Tak to už máme dnes jen malou šanci zjistit. Jak to ale dnes vypadá na Staroměstském náměstí? A jak to bylo v minulosti?

Náměty k výuce

4 náměty

Pracovní listy

5 pracovních listů Další listy

Pracovní list pro 2. stupeň ZŠ: Místa Boženy Němcové

Pracovní list pro žáky 2. stupně. Zabývá se místy, kde Božena Němcová pobývala a jejím postojem ke vzdělávání žen.

Geocaching: Slovníček pojmů

Slovníček pojmů vztahujících se ke geocachingu.

Zápisník z cest: Královéhradecký kraj

Zápisník z cest je součástí letního námětu Za poklady Česka s ČT edu. Vyrazte s námi na lov kešek do Královéhradeckého kraje!

Zápisník z cest: Jihomoravský kraj

Zápisník z cest je součástí letního námětu Za poklady Česka s ČT edu. Vyrazte s námi na lov kešek do Jihomoravského kraje!
Probíhá načítání