Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Nuly a jedničky

Nesourodá trojice přátel společně odhaluje, kde všude kolem nás můžeme najít matematiku.

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

Matematičtí podvodníci
07:47

Matematičtí podvodníci

Matematika neslouží jen dobrým věcem, ale její znalost se dá zneužít i k podvodům. Albert, Kari a Lubo představí ty nejznámější z nich. Vysvětlí například, jak skupina studentů vydělala hromadu peněz přechytračením kasína nebo si vypočítala jistotu výhry v loterii.

Počítače plné nul a jedniček
11:13

Počítače plné nul a jedniček

Nebýt matematiky, nemáme dnes počítače. Ty fungují na bázi nul a jedniček a počítají v takzvané dvojkové soustavě. S námi se naučíte v této soustavě počítat také a navíc se dovíte, jak dlouhou cestu ve vývoji počítačů jsme již ušli. Věděli jste, že jeden z prvních výpočetních strojů navrhl slavný vědec Leonardo da Vinci?

Vývoj učebnic matematiky
01:11

Vývoj učebnic matematiky

Co se učili žáci v matematice v 16. století? To nám zodpoví Kari, která si připravila přehled vývoje českých učebnic matematiky. Jak si poradili s příklady v dobách, kdy se nepoužívala početní znaménka, například plus? Co počítali ve slovních úlohách naši dědečkové a babičky, když byli ještě školou povinní?

Vývoj zápisu čísel
04:02

Vývoj zápisu čísel

Který z historických národů dokázal zapsat číslo nejjednodušeji? O to v netradiční soutěži zápolí zástupce z pravěku, písař z Babylónu, římský generál a indický astronom. Komu vděčíme za to, že dnes dokážeme zapisovat čísla přehledně a řešit s jejich pomocí těžké početní operace?

Matematikou proti demagogii
05:01

Matematikou proti demagogii

S nepravdivými nebo pokroucenými výroky se setkáváme každodenně. Jejich odhalení nebývá snadné. Pomoci nám s tím může logika, díky které hned rozpoznáte, kdy se vás snaží někdo oklamat.

Příroda a matematika
08:13

Příroda a matematika

Možná se budete divit, ale i příroda je plná matematiky. Stačí krátká procházka parkem a Albert nás o tom dokáže přesvědčit. Geometrii najdeme v korunách stromů, symetrii u zvířat i lidí a zjistíme, co má společného uspořádání semen v šišce s tvarem tornáda.

Matematika a Šemíkův skok z Vyšehradu
04:20

Matematika a Šemíkův skok z Vyšehradu

Mnoho pověstí se nezakládá na pravdě. A co třeba ta o Horymírovi, jeho koni Šemíkovi a jejich skoku z hradu Vyšehrad? Zda byl tento skok proveditelný, se pokusí vypátrat Albert, Kari a Lubo. Zvládnou to pomocí jednoduché matematiky.

Řečtí matematici
03:55

Řečtí matematici

Myslíte si, že ti největší matematici v dějinách byli pouze zadumaní staříci? Z omylu vás vyvedou samotní věhlasní řečtí matematici, kteří se sami představí v krátkých medailoncích. Dovíte se, jak Thalés měřil pyramidy a jak by ničil římské lodě Archimédés, díky kterému mimo jiné používáme v matematice pro výpočet velikosti kruhu číslo pí.

Zobrazit další videa
Probíhá načítání