Mat, Ema a Tika vysvětlí Kájovi důležitost čísel a na příkladu nakupování ho seznámí s jejich využitelností v reálném životě. Poučí ho také o rozdílu mezi číslicemi arabskými a římskými a ukáží mu, jak se římské číslice tvoří.
Mat, Ema a Tika vysvětlí Kájovi na jednoduchém příkladu počítání kamionů desítkovou soustavu a číselné řady. Dále mu s pomocí hodin a měření času vysvětlí také šedesátkovou soustavu, a Kája tak může správně vyřešit domácí úkol.
Geometrie je nedílnou součástí matematiky a základní geometrické útvary - bod, úsečka a přímka - nás obklopují ze všech stran. To se snaží Kájovi vysvětlit jeho kamarádi a tatínek. Na jednoduchých modelech různých staveb se pak společně seznamí i s úhly a objasní si rozdíl mezi kružnicí a kruhem.
Kájovi dělá problém zaokrouhlování čísel, a tak mu není jasné, proč mu z matematiky vychází dvojka. Naštěstí mu kamarádi vysvětlí, proč se čísla končící číslicí 5 zaokrouhlují směrem nahoru, i to, jak se zaokrouhluje na řád desítek, stovek a tisíců. S jejich pomocí Kája pochopí, že ne vždy potřebujeme znát přesná čísla a proč je lepší pracovat se zaokrouhlenými čísly.
Kája by si rád koupil časopis, jenže neví, kolik peněz má v pokladničce. Opakuje si proto sčítání a odčítání čísel do 100 pomocí číselné osy. Postupně poznává i záporná čísla, která jsou zde z hlediska finanční gramotnosti vysvětlena jako dluh. Jakmile tento způsob počítání Kája pochopí, vyzkouší si také počítání bez číselné osy.
Kájovi se nedaří rozdělit 17 bonbonů mezi své 4 kamarády. Za využití číselné osy však princip dělení v rámci malé násobilky rychle pochopí. K tomu mu pomůže i názorně předvedená souvislost mezi dělením a násobením. Netrvá dlouho a Kája hravě zvládne i dělení se zbytkem.
Při sčítání a odčítání na pořadí nezáleží, ale jak je to s násobením a dělením? A co když se všechno sejde dohromady? Přednost matematických operací činí Kájovi velké problémy. Naštěstí má po ruce kamarády, kteří mu vztahy mezi základními početními operacemi rádi vysvětlí. A nezapomenou zmínit ani důležitou roli závorky nebo znaménka.
Mat, Ema a Tika seznamují Káju s jednoduchými zlomky. Ještě předtím, než mu na kousku pizzy ukážou základní početní operace, mu přiblíží samotné pojmy zlomek, zlomková čára, čitatel a jmenovatel. A poté se již společně vrhnou na sčítání a odčítání zlomků se společným jmenovatelem, s různými jmenovateli, převod zlomků na společného jmenovatele a na krácení zlomků.
Kája musí za trest vést hodinu o úhlech. S přípravou mu naštěstí pomůžou Mat, Ema a Tika. Nejen, že mu názorně popíší stavbu i značení úhlů v rovině, ale poučí ho také o pojmech přímka, polopřímka, přímý úhel, nulový úhel, vrchol úhlu a ramena úhlu. Nakonec mu také ukážou, jak pomocí hodinových ručiček určit velikost úhlu.
Při venčení školníkova psa se Kája naučí odvozovat vzorce pro výpočet obvodu čtverce, obdélníku, lichoběžníku a trojúhelníku na příkladu budov a jejich tvarů. Po příchodu domů pomáhá tatínkovi vymalovat. Kolik barvy mají koupit? Přichází na řadu obsah a metry čtvereční. Nakonec Kája zvládne vypočítat obsah čtverce i obdélníku.
Aby udělal dojem na Aničku i celou třídu, seznamuje se Kája se základními hranatými a kulatými geometrickými tělesy. Zjišťuje, co jsou to hrany, vrcholy, podstava i plášť, a na příkladech běžných věcí kolem sebe poznává krychli, kvádr, hranol, jehlan i kouli. Nově nabyté vědomosti pak zábavnou formou předvede spolužákům.
Obraz předmětu v zrcadle nemusí být vždy stejný jako jeho skutečný vzor. I to se Kája dozví, když ho Mat, Ema a Tika poučí o souměrnosti, neboli symetrii. Pro vysvětlení mu zobrazí body a rovinné útvary v osové souměrnosti a ukážou mu, co je to polorovina. Nakonec ho letmo seznámí i s rotační symetrií.
Na příkladu otáčení vrtule jednoduchého modelu letadla seznámí tatínek Káju s rotační symetrií. Názorně mu předvede, že na stejném principu se otáčí například spinner nebo turbína leteckého motoru. Kája tak snadno pochopí, že pokud je předmět rotačně symetrický, vrací se při pootočení do zdánlivě původní polohy.
Myslíte si, že nám může geometrie pomoci při zavazování tkaniček? Kája a Mat a Ema a Tika vám ukážou, že ano. Dokážete určit, jak si zavázat tkaničky tak, abyste spotřebovali co nejkratší tkaničku? A věděli jste, jaké jsou způsoby vázání tkaniček? Budete koukat!
Co je to intuice? A můžeme pomoci náhodě? Co nám padne častěji, když hodíme mincí? Panna, nebo orel? Pojďte se podívat, jak je to s náhodou a intuicí v matematice.
Jak spravedlivě rozdělit dort? Co to je entina z celku? Dozvíme se, co je třetina, šestina, polovina i čtvrtina. Pojďte se s námi podívat, jak to je se zlomky. Povede se dětem spravedlivě rozdělit dort?
Jak zjistíme, které číslo patří mezi prvočísla? A co to vůbec jsou prvočísla? Třeba nám pomůže Erathostenovo síto. Že nevíte, co to je? Podívejte se, jak si s pátráním poradil Kája s Matem, Emou a Tikou.
Už jste někdy slyšeli o magických nebo latinských čtvercích? Jsou to tabulky plné čísel, která v sobě skrývají tajemství. A co sudoku? To vzniklo kombinací magického a latinského čtverce. Další hlavolam, kterým si můžete potrápit mozkové závity. Podívejte se, jak si s matematickými kouzly poradí naši kamarádi.
Víte, jak to udělat, aby se při minigolfu dostal míček přesně tam, kam potřebujete? Jaký zvolit úhel, abyste se do jamky dostali na co nejméně pokusů? V tomto dílu se dozvíte něco o úhlu odrazu a úhlu dopadu. Ať žije geometrie a hlavně její využití v praxi!
Dá se z čokolády udělat nekonečná čokoláda? Taková, kterou budete moci dál a dál rozdělovat mezi kamarády? Nebo je to jen další matematické kouzlo? Podívejte se, jak si můžeme hrát s dělením a rozdělováním. Tentokrát na vás čeká sladká matematika.
Znáte nějaké matematické kouzlo? Že ne? V dnešním dílu máte příležitost se dvě nová kouzla naučit. Tedy přesněji řečeno jde o triky, žádná magie. Zkuste to a pamatujte, že za každým kouzlením je schována logika a matematické přemýšlení.
Násobilka není vůbec jednoduchá. Ze začátku nám může dát pořádnou práci se ji naučit. Musíme zapojit paměť. Jak si můžeme pomoci udělat si z násobení zábavnou hru? To vám ukáže Kája.
12 809
720
4 356
1 213
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.