Námět do výuky pro:

Co dělat, když to doma není dobré?

Dospělí, i když se tak často tváří, rozhodně nejsou dokonalí. Nikdo z nás není. A tak se někdy stane, že se domov může změnit v místo, kde není každému dobře, i když se snaží domluvit, jak se říká „horem dolem“. Někdy, a i takové případy si ukážeme, není žádná domluva možná, a nezbyde nám než si říct o pomoc někoho třetího. Proč je důležité to neodkládat, kde takového člověka vzít a jak ho poznat? I o tom bude řeč.

Neboj se říct si o pomoc

Život někdy není takový, jaký bychom si ho představovali, a i v rodině, která by měla být za každých okolností bezpečným místem, se tohle může změnit. Není ale nutné a ani dobré jen tak nečinně trpět. Uvidíte, že ať už je situace jakkoliv špatná, je potřeba sebrat odvahu a postavit se za sebe, za svoje blízké, kamarády či spolužáky. Ukážeme vám pár možností, co můžete udělat, a vysvětlíme vám i to, že rozvod nemusí být vždycky špatná věc a azylový dům není jen pro zoufalce. Na to, abyste si dokázali říct o potřebnou pomoc, jsme ostatně mysleli i při přípravě pracovního listu.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Když se rodiče rozvádějí

Tento pracovní list je určen žákům 1. stupně základní školy. Pracovní list je součástí námětu Neboj se říct si o pomoc z vybrané kapitoly Vztahy v rodině.
1. stupeň ZŠ
Prvouka
Přírodověda Vlastivěda
Časová náročnost:
25 minut

Metodický list: Jak mluvit s dětmi o násilí

Jak rozpoznat varovné signály a co můžeme dělat, pokud je potřeba zasáhnout? Je důležité, aby děti rozuměly emocím, které násilné chování vyvolává, aby věděly, jak správně reagovat na situace, a aby v případě potřeby dokázaly požádat o pomoc dospělé.
1. stupeň ZŠ
2. stupeň ZŠ
Střední škola
Výchova ke zdraví
Pro pedagogy
Prvouka
Člověk a společnost

Pracovní list: Jak rozpoznat násilí

Na dětství bez násilí má právo každý. Jak ale poznáme, že právě v tom našem není něco v pořádku? Jak vypadá násilí a jaké může mít podoby? Co dělat, když máme my nebo někdo v našem okolí trápení? Kam se obrátit pro pomoc? Tohle všechno zjistíte s naším pracovním listem určeným žákům 1. stupně.
1. stupeň ZŠ
Výchova ke zdraví
Pro pedagogy
Prvouka

Pracovní list: Jak rozpoznat násilí

Na dětství bez násilí má právo každý. Jak ale poznáme, že právě v tom našem není něco v pořádku? Co dělat, když máme my nebo někdo v našem okolí trápení? Kam se obrátit pro pomoc? Jak si ulevit? Tohle všechno zjistíte s naším pracovním listem určeným žákům 2. stupně a středních škol.
2. stupeň ZŠ
Střední škola
Člověk a společnost
Výchova ke zdraví

Kartička první pomoci

Zde najdete kartičku se všemi důležitými kontakty, které vám pomohou při řešení domácího násilí.
1. stupeň ZŠ
2. stupeň ZŠ
Střední škola
Člověk a společnost
Výchova ke zdraví
Pro pedagogy
Prvouka

Okruhy

Naše rodiny mají různé podoby a rozhodně neexistují uzavřené v nějakém vzduchoprázdnu. Jsou součástí společnosti, do které koneckonců každý den vylítáváme, abychom se večer zase doma všichni sešli. A…

Přírodověda Vlastivěda · Prvouka
18 15

ČT edu nejsou pouze videa

988

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání