Námět do výuky pro:

Co dělat, když to doma není dobré?

Dospělí, i když se tak často tváří, rozhodně nejsou dokonalí. Nikdo z nás není. A tak se někdy stane, že se domov může změnit v místo, kde není každému dobře, i když se snaží domluvit, jak se říká „horem dolem“. Někdy, a i takové případy si ukážeme, není žádná domluva možná, a nezbyde nám než si říct o pomoc někoho třetího. Proč je důležité to neodkládat, kde takového člověka vzít a jak ho poznat? I o tom bude řeč.

Neboj se říct si o pomoc

Život někdy není takový, jaký bychom si ho představovali, a i v rodině, která by měla být za každých okolností bezpečným místem, se tohle může změnit. Není ale nutné a ani dobré jen tak nečinně trpět. Uvidíte, že ať už je situace jakkoliv špatná, je potřeba sebrat odvahu a postavit se za sebe, za svoje blízké, kamarády či spolužáky. Ukážeme vám pár možností, co můžete udělat, a vysvětlíme vám i to, že rozvod nemusí být vždycky špatná věc a azylový dům není jen pro zoufalce. Na to, abyste si dokázali říct o potřebnou pomoc, jsme ostatně mysleli i při přípravě pracovního listu.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Když se rodiče rozvádějí

Tento pracovní list je určen žákům 1. stupně základní školy. Pracovní list je součástí námětu Neboj se říct si o pomoc z vybrané kapitoly Vztahy v rodině.
1. stupeň ZŠ
Přírodověda Vlastivěda
Prvouka
Časová náročnost:
25 minut

Metodický list: Jak mluvit s dětmi o násilí

Jak rozpoznat varovné signály a co můžeme dělat, pokud je potřeba zasáhnout? Je důležité, aby děti rozuměly emocím, které násilné chování vyvolává, aby věděly, jak správně reagovat na situace, a aby v případě potřeby dokázaly požádat o pomoc dospělé.
1. stupeň ZŠ
2. stupeň ZŠ
Střední škola
Prvouka
Člověk a společnost
Výchova ke zdraví
Pro pedagogy

Pracovní list: Jak rozpoznat násilí

Na dětství bez násilí má právo každý. Jak ale poznáme, že právě v tom našem není něco v pořádku? Jak vypadá násilí a jaké může mít podoby? Co dělat, když máme my nebo někdo v našem okolí trápení? Kam se obrátit pro pomoc? Tohle všechno zjistíte s naším pracovním listem určeným žákům 1. stupně.
1. stupeň ZŠ
Prvouka
Výchova ke zdraví
Pro pedagogy

Pracovní list: Jak rozpoznat násilí

Na dětství bez násilí má právo každý. Jak ale poznáme, že právě v tom našem není něco v pořádku? Co dělat, když máme my nebo někdo v našem okolí trápení? Kam se obrátit pro pomoc? Jak si ulevit? Tohle všechno zjistíte s naším pracovním listem určeným žákům 2. stupně a středních škol.
2. stupeň ZŠ
Střední škola
Člověk a společnost
Výchova ke zdraví

Kartička první pomoci

Zde najdete kartičku se všemi důležitými kontakty, které vám pomohou při řešení domácího násilí.
1. stupeň ZŠ
2. stupeň ZŠ
Střední škola
Prvouka
Člověk a společnost
Výchova ke zdraví
Pro pedagogy

Okruhy

Naše rodiny mají různé podoby a rozhodně neexistují uzavřené v nějakém vzduchoprázdnu. Jsou součástí společnosti, do které koneckonců každý den vylítáváme, abychom se večer zase doma všichni sešli. A…

Přírodověda Vlastivěda · Prvouka
18 15

ČT edu nejsou pouze videa

1 212

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání