cevni-soustava

Cévní soustava: Dráha pro nenahraditelnou krev

Tekutina, bez které bychom nepřežili. Krev. Proudí v nás a zajišťuje, že se z a do našeho těla dostává vše, co potřebujeme. Kolik se do nás vejde krve? S každým úderem srdce proudí naším tělem až pět litrů této tekutiny, nebo chcete-li tkáně. Vzpomenete si, z čeho se tato nenahraditelná látka skládá? Kolik máme v krevním oběhu jejích složek?

Cévní soustava: Dráha pro nenahraditelnou krev

Krev je složitá kapalina, taková silnice, která slouží jako transportní médium pro spoustu důležitých věcí. Proč se vědcům stále nedaří vyrobit umělou krev? Jak vypadá první pomoc při krvácení? Kdo a kdy objevil krevní skupiny? Jaké to jsou? A představují nějakou evoluční výhodu? Jak vypadaly první pokusy o transplantaci krve? Krev ale může také onemocnět. Jak se léčí? Jak velký pokrok udělala moderní medicína v léčbě leukémie? Kdo a za jakých okolností se může stát dárcem krve? Proč je to tak důležité a proč je problém, že počet dárců klesá? V našem námětu nebudou chybět ani chemické pokusy s krví. Těšíte se? 

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Určování krevních skupin

Pracovní list je primárně určen pro studenty středních škol. Za cíl si klade názorně představit význam a funkci krevních skupin. Mimo teoretické úkoly tak nabízí i pokus s běžně dostupnými pomůckami, který umožní simulovat srážení krve při mísení různých skupin.

Pracovní list: Určování krevních skupin - pro učitele

Pracovní list s řešením je primárně určen pro učitele středních škol. Za cíl si klade názorně představit význam a funkci krevních skupin. Mimo teoretické úkoly tak nabízí i pokus s běžně dostupnými pomůckami, který umožní simulovat srážení krve při mísení různých skupin.

Okruhy

Komplexitu a dokonalost lidského tělo si, pokud jsme zdraví, většinou moc neuvědomujeme. Přesto jde o systém, který je i přes veškerý pokrok moderní vědy velmi křehký. Ukážeme si, co všechno o téhle…

Přírodopis · Biologie
7 0 0

ČT edu nejsou pouze videa

859

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání