Elegantní gotika

Sloh známý jako gotika je v českých zemích pevně spjatý s osobností Karla IV. Ten se také zasloužil o vznik celé řady překrásných staveb. Pojďme spolu virtuálně navštívit Karlštejn a Kapli svatého kříže a její unikátní výzdobu. A samozřejmě nemůžeme vynechat Prahu, kterou „otec vlasti“ ve své době trojnásobně zvětšil.

Elegantní gotika

Nové město pražské bylo stavěno s vizí nebeského Jeruzaléma popsaného ve Zjevení sv. Jana. Plánovalo se tedy s ohledem na praktické užití, ale nechyběl ani duchovní rozměr. Jméno geniálního architekta sice není známo, ale i z dnešního pohledu je jeho dílo špičkovým urbanismem a slouží potřebám obyvatel výborně dodnes. Navštívíme také majestátní hrad Kost, který vznikl již ve 13. století. Zkuste si tipnout, proč nese tak zvláštní jméno. I to vám prozradíme.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Elegantní gotika

Pracovní list pro žáky 2. stupně ZŠ a SŠ k námětu do výuky Elegantní gotika, který je součástí vybrané kapitoly Architektonické styly: Po stopách našich architektonických klenotů. Porovnejte si znalosti z našich videí. Vhodné pro prezenční i online výuku.
2. stupeň ZŠ
Střední škola
Dějepis
Časová náročnost:
15 minut

Okruhy

Připravili jsme pro vás cestu časem tak, jak se vepsal do architektonických památek. Na území České republiky najdeme spousty významných a zachovalých staveb, které jsou němými svědky doby svého…

Dějepis
24 12

ČT edu nejsou pouze videa

988

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání