Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Námět do výuky pro:

Život mezi rybami: Mlži, raci, potápníci

Asi byste neřekli, že potápník je takovým sladkovodním žralokem. Těchto brouků u nás žije mnoho druhů a jsou postrachem celé řady obyvatel našich vod. Z jejich sevření není úniku. A co se na začátku 20. století stalo s rakem říčním, který vyráží na lov především v noci? Ukážeme vám také, kteří živočichové tráví ve vodě jen část svých životů, aby se následně vydali na souš.

Život pod hladinou

Ve vodě žijí nejen ryby. Seznamte se s predátory, kteří obývají tůně, rybníky a studánky, a s nemilosrdným bojem o přežití, který se tu denně odehrává. Obojživelníci, kteří ve vodě tráví svůj život ve stadiu larvy nebo pulce, musejí čelit řadě nástrah. Jiné zase ohrožuje znečištění vod. Patří k nim i perlorodka říční, která je na pokraji vyhynutí v celé Evropě. Pojďte se s námi podívat, jak žije nejen tento fascinující mlž. Co jste si zapamatovali, zjistíte, když si vyplníte náš pracovní list.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Měkkýši

Pracovní list určený pro žáky 1. stupně ZŠ ve kterém si procvičíte, co jste se naučili o měkkýších. Jaký je rozdíl mezi mlžem a plžem?

Vybrané kapitoly

Probíhá načítání