Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
zivot-pod-hladinou

Námět do výuky pro:

Život mezi rybami: Mlži, raci, potápníci

Asi byste neřekli, že potápník je takovým sladkovodním žralokem. Těchto brouků u nás žije mnoho druhů a jsou postrachem celé řady obyvatel našich vod. Z jejich sevření není úniku. A co se na začátku 20. století stalo s rakem říčním, který vyráží na lov především v noci? Ukážeme vám také, kteří živočichové tráví ve vodě jen část svých životů, aby se následně vydali na souš.

Život pod hladinou

Ve vodě žijí nejen ryby. Seznamte se s predátory, kteří obývají tůně, rybníky a studánky, a s nemilosrdným bojem o přežití, který se tu denně odehrává. Obojživelníci, kteří ve vodě tráví svůj život ve stadiu larvy nebo pulce, musejí čelit řadě nástrah. Jiné zase ohrožuje znečištění vod. Patří k nim i perlorodka říční, která je na pokraji vyhynutí v celé Evropě. Pojďte se s námi podívat, jak žije nejen tento fascinující mlž. Co jste si zapamatovali, zjistíte, když si vyplníte náš pracovní list.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Měkkýši

Pracovní list určený pro žáky 1. stupně ZŠ ve kterém si procvičíte, co jste se naučili o měkkýších. Jaký je rozdíl mezi mlžem a plžem?

Vybrané kapitoly

Voda, základ života

Z vody povstal život na zemi. Od prvoků k obojživelníkům, ptákům a savcům a ve finále k člověku bychom nedošli, nebýt magické substance známé jako H2O. Naše planeta by bez vody byla jen pustinou.…

1. stupeň ZŠ
2. stupeň ZŠ
Střední škola
Voda, základ života

ČT edu nejsou pouze videa

845

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání