Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
Zima v lese a u vody

Tajemství zimní přírody: Zima v lese a u vody

Mohlo by se zdát, že v zimě toho v přírodě není moc k vidění, ale nenechte se mýlit. Pojďte se s námi podívat, jak tráví zimu na Křemelné Vydrýsek a další obyvatelé lesa. Nahlédneme i pod hladinu, kde panuje čirý ruch. Zjistíme, jakou mimořádnou vlastností disponuje brhlík lesní, kde v zimě hnízdí vodní ptáci a kolik váží bobr.

Stáhnout materiály

zima-v-lese-a-u-vody

Víte, odkud se do České republiky dostaly nutrie, které můžete čím dál častěji potkat na zimní procházce u vody? Čím nakrmíte vodní ptáky? Které stromy jsou v zimě nejvíce ohrožené? Co je to kalamita? Na čem si v zimě pochutnávají veverky? Všechny tyhle a mnohé další otázky o zimní přírodě si spolu zodpovíme. V pracovních listech si pak ověříme, kolik informací jsme zachytili a udrželi.

Zobrazit další materiály
Příroda v zimě

07:15

Příroda v zimě

Epizoda představuje nutrie říční (na kožešinu chované hlodavce), které se rozšířily podél toků řek, i lipany (ryby rychleji tekoucích toků). Z vodních ptáků je zde představena lyska černá a slípka zelenonohá. Z rostlin pak porosty hluchavky nachové, dále smrkové šišky a jejich semena, která slouží jako oblíbená potrava živočichů v zimních měsících.

Vydrýsek: O příchodu zimy

04:10

Vydrýsek: O příchodu zimy

Kraj přikryla sněhová peřina a všechno utichlo. Jak tráví mladá vydra zimu na řece Křemelné? Kde hledá potravu?

Zimní příroda našich lesů

07:15

Zimní příroda našich lesů

Epizoda představuje zimní přírodu, zejména živočichy, se kterými se můžeme potkat v českých lesích. Z hlodavců se jedná například o myšice, ze šelem o mývala, z ryb v čistých potocích žijící vranky, které jsou bioindikátory čistoty prostředí. Co se týče stromů, ukázka obsahuje zajímavosti o původem severoamerické douglasce, nyní hojné v českých lesích, či různých houbách, které můžeme nacházet i v zimních měsících.

Bobr v zimě

00:55

Bobr v zimě

Víte, co je bobří stroj? A k čemu slouží? Víte, jakým způsobem přečká bobr zimu? Tyto a další informace se dozvíte v připraveném videu.

Zimoviště vodních ptáků

10:39

Zimoviště vodních ptáků

Kousek za Ostravou na řece Odře se nachází největší ptačí zimoviště Moravskoslezského kraje. Kromě tisíců kachen se tu na tahu zastavují vzácné druhy vodního ptactva. Potkat tu můžeme několik druhů racka, kormorány, lysky i labutě. Odkud jednotliví ptáci pochází a čím se živí?

Probíhá načítání