vlastenka-bozena-nemcova

Milovat vlast za jakoukoliv cenu: Vlastenka Božena Němcová

Přestože se narodila ve Vídni, patřila k největším propagátorům vlastenectví své doby. Spisovatelka s příjmením Němcová psala výhradně česky, o českých tématech a českém prostředí, sbírala české pohádky, byla členkou Českomoravského bratrstva. Své z řečtiny pocházející křestní jméno Barbora vyměnila za umělecký pseudonym Božena a věřila, že lidé jsou si ze své podstaty rovni a každý národ má právo na svou vlastní identitu.

Vlastenka Božena Němcová

Kvůli zaměstnání pana Němce se rodina často stěhovala a Božena měla příležitost poznat rozličné kouty naší vlasti. Všude působila neúnavně jako buditelka a nedělala rozdíly mezi společností pražských intelektuálů a prostých lidí z venkova. Babička, prototyp dobrého člověka, který stvořila ve svém nejslavnějším díle, je ostatně důkazem tohoto smýšlení. I láska k české zemi a české kulturní tradici z její tvorby přímo sálá. A přestože celý život doplácela na veřejně projevovanou lásku ke svému národu a na potřebu být součástí boje za národní svobodu a samostatnost, nikdy nepolevila. Její odvahu a hrdost vyzdvihují ve svých sbírkách i František Halas, Jaroslav Seifert nebo Vítězslav Nezval.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list pro 2. stupeň ZŠ a pro SŠ: Vlastenka Božena Němcová

Pracovní list pro žáky 2. stupně a střední školy. Zabývá vlastenectvím Boženy Němcové, Americkým klubem dam a vztahem Boženy Němcové k českému jazyku.

Vybrané kapitoly

Největší česká spisovatelka

I 201 let od svého záhadou opředeného narození vyvolává postava Boženy Němcové nejen obdiv, ale stále také spousty otazníků. Vlastenka, feministka, svobodomyslná literátka i čtyřnásobná matka je…

1. stupeň ZŠ
2. stupeň ZŠ
Střední škola
Největší česká spisovatelka

ČT edu nejsou pouze videa

851

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání