Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Svatá Ludmila: První česká křesťanka a kněžna i světice

Na 15. září připadá 1 100. výročí úmrtí kněžny, která stála u zrodu českého státu i jeho christianizace. Narodila se sice jako pohanka, ale spolu se svým manželem, knížetem Bořivojem, přijala křesťanství a spolupomohla tak určit hodnoty, na nichž naše společnost dodnes stojí. Kněžna vedla příkladný život dobré křesťanky a po smrti svého manžela se v rozporu s tradicí stále účastnila věcí veřejných. Podílela se také na výchově svých vnuků: svatého Václava a knížete Boleslava. Podíváme se na to, co o životě naší první světice víme, i na to, o čem můžeme jen spekulovat.

Svatá Ludmila

Známkou její moudrosti a pokory je mimo jiné i fakt, že věděla, kdy je čas, aby uvolnila místo mladší generaci. „Nechci panovati nad tebou. Vezmi si své syny, a jak je ti libo s nimi vládni,“ vzkázala podle Kristiánovy legendy své snaše Drahomíře a odešla na Tetín. Přesto zemřela rukou nájemných vrahů. Šátek, kterým byla uškrcena, se stal jejím neodmyslitelným symbolem a ona sama nesmrtelnou. Přiblížíme si význam ludmilského kultu a vysvětlíme si, jak se ve středověku nahlíželo na ostatky svatých a mučedníků. Všechno si pak můžeme společně zopakovat s pomocí pracovních listů.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Svatá Ludmila

Pracovní list pro žáky 2. stupně základních a středních škol k námětu do výuky Svatá Ludmila. Porovnejte si znalosti z našich videí. Vhodné pro prezenční i online výuku.

Vybrané kapitoly

Probíhá načítání