Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
Rovné příležitosti mužů a žen

Máma vaří, táta vrtá… Proč to nemusí být nutně takhle?

K tomu, aby nám v rodině bylo dobře, potřebujeme všichni nejen dostatek respektu, ale i prostoru, abychom mohli rozvíjet dovednosti, které nás baví, těší a máme na ně talent. A také se spravedlivě dělit o povinnosti, ne podle toho, jakého je kdo pohlaví, ale jak se doma domluvíme. Možná tomu nebudete chtít věřit, ale někoho z vaší rodiny může třeba i žehlení nebo vaření bavit. A nemusí to být vždycky nutně maminka.

Stáhnout materiály

rovne-prilezitosti-muzu-a-zen

Svět byl dlouho zařízený tak, že muž rodinu živil a žena o ni pečovala. Ale to už dávno neplatí, ženy ostatně za svá práva, aby se mohly aktivně účastnit veřejného života, dost bojovaly. Víte, jaké události nám připomíná Mezinárodní den žen? Některé stereotypy jsou ale v naší společnosti stále zakořeněné. Víte, co je to stereotyp? Vysvětlíme. A až vám někdo bude tvrdit, že něco je holčičí a něco klučičí zábava, sport anebo koníček, nenechte se odradit a klidně se mu věnujte. To samé platí pro výběr vašeho budoucího povolání.

Historie Mezinárodního dne žen

01:18

Historie Mezinárodního dne žen

Pojďme se společně podívat na historii Mezinárodního dne žen. Tento svátek slavíme 8. března. Ve starověku a středověku byly role žen a mužů většinou rozdělené. Muž pracoval a žena se starala o domácnost. Jenže s rozvojem vědy a techniky se společnost začala měnit. Vývoj v oblasti ženských práv urychlila první světová válka, protože ženy nahradily chybějící muže ve spoustě rolí a dokázaly tak, že jsou stejně schopné jako oni. I dnes je ale na světě spousta míst, kde se ženám jejich práv nedostává. Boj za ženská práva je dobré si stále připomínat.

Gender: Ženská a mužská povolání

06:56

Gender: Ženská a mužská povolání

Ve studiu pořadu Hřiště 7 si s Irenou Smetáčkovou povídáme o typických "ženských" a "mužských" povoláních, o kterých se ve společnosti mluví. Proč se ve společnosti tyto stereotypy objevují? A existuje nějaké typické povolání pro ženy a muže? V závěru společného povídání si uvědomujeme, že pro výběr povolání jsou nejdůležitější naše schopnosti a dovednosti a také nás profese musí bavit. Ukázka je staršího data, jak je to se "ženskými" a "mužskými" povoláními v současnosti, může být tématem pro diskusi v hodině.

Mužské a ženské domácí práce

06:54

Mužské a ženské domácí práce

Do studia pořadu Hřiště 7 přichází Irena Smetáčková se hrou, která má představit činnosti, jež musíme dělat v domácnosti, aby dobře fungovala. Jaké práce to jsou? A kdo by tyto práce měl vykonávat - ženy, nebo muži? A proč? Existují mužské a ženské činnosti? Hru si můžete vyzkoušet i sami ve vaší rodině.

Gender: Co je stereotyp?

06:31

Gender: Co je stereotyp?

Co je to stereotyp? Jaké je nebezpečí stereotypů? Ve studiu pořadu Hřiště 7 nám odpovědi na tyto a další otázky pomůže společně s dětmi najít Irena Smetáčková. Zahrají několik scének, ve kterých stereotypy a předsudky prakticky přiblíží. Zároveň upozorní na to, jak je důležité umět si svůj názor prosadit a dokázat o něm přesvědčit i ostatní.

Gender: Předměty a školní dovednosti dětí

06:43

Gender: Předměty a školní dovednosti dětí

S Irenou Smetáčkovou si ve studiu pořadu Hřiště 7 pokládáme otázku: Jak funguje gender ve škole? Vynikají u vás ve třídě v matematice, ve fyzice nebo v tělocviku spíše chlapci, nebo dívky? A je u vás na chlapce nahlíženo jako na "siláky"? Společně zjišťujeme, že dívky a chlapci mají stejné schopnosti jak na předměty, tak na různé činnosti. Nejdůležitější však je si za svými dovednostmi, pokud je máme, stát.

Probíhá načítání