regulace-a-revitalizace-vodnich-toku

Poručíme větru, dešti: Co je důsledkem regulace vodních toků?

Proč regulujeme vodní toky? A jak potoky a řeky na naše snahy reagují? Lidé se odedávna snaží přírodu spoutat a podmanit si ji, vytěžit z ní co nejvíc. Jenže důsledky našich snah mohou být fatální. Vodu v krajině totiž potřebujeme nejen my, ale i všechno, co je živé. Dnes je tedy na čase náš přístup k regulaci vodních toků přehodnotit.

Regulace a revitalizace vodních toků

Abychom si své vlastní životní prostředí definitivně nezdevastovali, musíme kriticky nahlédnout, co jsme regulací vod naší přírodě způsobili. Nad vodou nemůžeme vyhrát. Je tedy na čase s ní přestat bojovat. Příroda si stejně prosadí svou. Neregulované toky mají mnoho výhod nejen pro biodiverzitu. Umějí si také lépe poradit s větším množstvím vody i efektivněji se bránit suchu. Proto musíme tuhle chybu, které jsme se regulací vodních toků dopustili, co nejrychleji napravit.


Zdrojem materiálu Voda - obrázková statistika o tom, proč je voda národním bohatstvím" je Národní zemědělské muzeum.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Voda - obrázková statistika o tom, proč je voda národním bohatstvím

Národní zemědělské muzeum pro vás připravilo obrázkovou statistiku plnou zajímavostí o vodě. Dozvíte se, proč je voda tak důležitá, jaká má skupenství a mnoho dalšího. (www.nzm.cz)

Pracovní list: Regulace vodních toků

Pracovní list pro žáky 2. stupně a střední školy. Obsahuje práci s mapou, procvičuje znalosti spojené s regulací vodních toků (regulované vodní toky, neregulované vodní toky, renaturace, mokřady, meandry, biotop).

Pro učitele: Regulace vodních toků

Doplňkový materiál pro učitele k souboru Pracovní list: Regulace vodních toků. Obsahuje řešení.

Vybrané kapitoly

Voda, základ života

Z vody povstal život na zemi. Od prvoků k obojživelníkům, ptákům a savcům a ve finále k člověku bychom nedošli, nebýt magické substance známé jako H2O. Naše planeta by bez vody byla jen pustinou.…

1. stupeň ZŠ
2. stupeň ZŠ
Střední škola
Voda, základ života

ČT edu nejsou pouze videa

851

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání