Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Poručíme větru, dešti: Co je důsledkem regulace vodních toků?

Proč regulujeme vodní toky? A jak potoky a řeky na naše snahy reagují? Lidé se odedávna snaží přírodu spoutat a podmanit si ji, vytěžit z ní co nejvíc. Jenže důsledky našich snah mohou být fatální. Vodu v krajině totiž potřebujeme nejen my, ale i všechno, co je živé. Dnes je tedy na čase náš přístup k regulaci vodních toků přehodnotit.

Regulace a revitalizace vodních toků

Abychom si své vlastní životní prostředí definitivně nezdevastovali, musíme kriticky nahlédnout, co jsme regulací vod naší přírodě způsobili. Nad vodou nemůžeme vyhrát. Je tedy na čase s ní přestat bojovat. Příroda si stejně prosadí svou. Neregulované toky mají mnoho výhod nejen pro biodiverzitu. Umějí si také lépe poradit s větším množstvím vody i efektivněji se bránit suchu. Proto musíme tuhle chybu, které jsme se regulací vodních toků dopustili, co nejrychleji napravit.


Zdrojem materiálu Voda - obrázková statistika o tom, proč je voda národním bohatstvím" je Národní zemědělské muzeum.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Voda - obrázková statistika o tom, proč je voda národním bohatstvím

Národní zemědělské muzeum pro vás připravilo obrázkovou statistiku plnou zajímavostí o vodě. Dozvíte se, proč je voda tak důležitá, jaká má skupenství a mnoho dalšího. (www.nzm.cz)

Pracovní list: Regulace vodních toků

Pracovní list pro žáky 2. stupně a střední školy. Obsahuje práci s mapou, procvičuje znalosti spojené s regulací vodních toků (regulované vodní toky, neregulované vodní toky, renaturace, mokřady, meandry, biotop).

Pro učitele: Regulace vodních toků

Doplňkový materiál pro učitele k souboru Pracovní list: Regulace vodních toků. Obsahuje řešení.

Vybrané kapitoly

Probíhá načítání