pokusy-pro-deti-zvuk

Vybrané kapitoly:

Námět do výuky pro:

Pokusy pro děti: Jak můžeme vidět zvuk

Zvuk, to jsou vibrace, které se šíří vzduchem. Kdo tomu nevěří, toho přesvědčíme experimentem s tančícími papírky. Stačí otočit volume doprava a uvidíte. Zvuk je mocná zbraň. Vyrobíme si bubínek z PET lahve a pouhým zvukem, tedy vibrací, hravě sfoukneme plamínek svíčky.

Jak můžeme vidět zvuk

I zvuk se totiž musí řídit fyzikou a jejími zákony. Když rozvibrujeme blánu bubínku, dají se molekuly vzduchu do pohybu a doputují až k plamínku, který sfouknou. Podívejte se se Šikuly, jak si tuhle teorii můžete snadno a rychle ověřit na vlastní oči, uši a bubínek.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Uši, sluch, hluk

Cílem pracovního listu je poskytnout návod na výrobu domácího telefonu. Pomůcky: psací potřeby, na výrobu: 2 měkké plastové kelímky, provázek, nůžky.
Časová náročnost:
20 minut

Pracovní list: Jak se šíří zvuk

Cílem pracovního listu je poskytnout návod na jednoduchou výrobu vzdušného děla. Pomůcky: psací potřeby, na pokus potřebujeme: PET lahev, gumičku, fix, nůžky, řezák, igelit, čajovou svíčku, zapalovač, pravítko.
Časová náročnost:
20 minut

Vybrané kapitoly

Pokusy pro děti

Kdo by nemiloval pokusy! Pohrávat si s barvami, vodou, dokazovat věci, nad nimiž nám zůstává rozum stát… Každý miluje pokusy. Příroda je mocná čarodějka a my, když víme, jak na to, se díky ní můžeme…

1. stupeň ZŠ
Pokusy pro děti

ČT edu nejsou pouze videa

851

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání