Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
Místa Boženy Němcové

Po stopách Boženy Němcové: Polní cestou k Babičce i do kuchyně k Bílkům

Božena Němcová vyrostla na venkově a na panství kněžny Zaháňské se již jako dospělá žena v mysli vrátila ve své Babičce. Dnes díky ní patří Ratibořice k vyhledávaným turistickým cílům. Přestože Němcovou její manžel uvedl v Praze do společnosti vlasteneckých intelektuálů, venkov zůstal krajinou jejího srdce. Pojďte se s námi podívat na místa, na kterých zanechala nesmazatelnou stopu.

Stáhnout materiály

mista-bozeny-nemcove

Podle legendární prosté selské dívky Boženy, se kterou se oženil kníže Oldřich, si zvolila i svůj literární pseudonym.  Nebýt jejího působení v  Domažlicích na českém jihozápadě, byl by český literární fond ochuzen o celou řadu dnes již klasických pohádek. Na Domažlicku působila „paní komisarka“ jako úplně první buditelka neboli propagátorka vlasteneckých myšlenek. Obzvlášť si oblíbila obec Mrákov, kde si poprvé vyslechla například pohádku Čertův švagr. A do domu, ve kterém Němcová zdaleka nebyla jedinou prominentní návštěvou, se můžete podívat i vy.

Pracovní list pro 2. stupeň ZŠ: Místa Boženy Němcové

Stáhnout
Němcová na Chodsku

04:37

Němcová na Chodsku

V roce 1845 byl manžel Boženy Němcové, komisař finanční stráže, přeložen do Domažlic. Tak se Němcová dostala na Chodsko, kde si oblíbila venkovské prostředí daleko více než obyvatele Domažlic, které považovala za zaostalé. Přesto zde vyvíjela osvětovou činnost pro ženy a dívky, uznání se ale nedočkala. Toho se jí v Domažlicích dostalo až po smrti.

Božena Němcová a mystika slovenských obrazů

01:00

Božena Němcová a mystika slovenských obrazů

Božena Němcová podnikla během svého života několik cest na Slovensko. Václav Cílek krátce vysvětluje možný vliv slovenských cest Boženy Němcové na vznik Babičky.

První pobyt Němcové v Litomyšli

01:00

První pobyt Němcové v Litomyšli

Kurátorka sbírek litomyšlského muzea Hana Klimešová nás provází prvním zdejším pobytem Boženy Němcové v roce 1839. Narodil se jí tu její druhorozený syn Karel. V té době už zde pobývala také velká vlastenka Magdalena Dobromila Rettigová, se kterou se tu Němcová seznámila a velmi se v ní zhlédla.

Druhý pobyt Němcové v Litomyšli

01:22

Druhý pobyt Němcové v Litomyšli

Podruhé se Božena Němcová dostala do Litomyšle na sklonku života, v roce 1861. Litomyšlský nakladatel Augusta ji pozval, aby zde připravovala vydání svého díla. Němcová se těšila, že bude finančně nezávislá. K tomu již nedošlo, spisovatelku si ve špatném stavu její manžel Josef Němec odváží do Prahy, kde zakrátko zemřela.

Královéhradeckým krajem po stopách Němcové

12:36

Královéhradeckým krajem po stopách Němcové

Miroslav Vladyka nás bere na cestu Královéhradeckým krajem po stopách Boženy Němcové. Navštívíme malebná zákoutí v Ratibořickém údolí a další místa, která autorku inspirovala v její tvorbě. Také se seznámíme s jejími životními osudy.

Probíhá načítání