Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
Knihy českých autorů

Světový den knihy: Knihy českých autorů

Dějiny české literatury přinesly desítky a desítky jmen autorů, o kterých se učíme ve školách a jejichž knihy se stále vydávají, s tedy i prodávají. Jestliže se knihy již nežijících autorů prodávají, nejspíše se i čtou… Mácha, Němcová, Neruda, Arbes, Havlíček, Jirásek, Zeyer, Hašek, bratři Čapkové, Poláček, Olbracht, Rais a další a další a další...

Stáhnout materiály

knihy-ceskych-autoru

Vedle klasiků 19. a 20. století ale vychází desítky a stovky knih autorů mladších, kteří začali publikovat až ve druhé polovině minulého století, nebo také až ve století jednadvacátém. Představme si zde knihy některých z nich.

Zobrazit další materiály
Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku

05:02

Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku

Český spisovatel Jiří Hájíček představuje svou další knihu s vesnickou tematikou. Jihočeskou trilogii završuje po románech Selský Baroko a Rybí krev povídkovým souborem Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku. Hájíček nám přečte ukázku z knihy a v reportáži hovoří jednak o nově vydané knize, jednak o umění psaní povídek.

Emil Hakl: Hovězí kostky

05:12

Emil Hakl: Hovězí kostky

Obraz Česka posledních třiceti let schovaný za metaforou hovězích kostek. Sbírka Hovězí kostky obsahuje jedenáct povídek, jednoho vypravěče a několik časových období. O knize hovoří v reportáži sám její autor Emil Hakl. Jak moc je jeho kniha autobiografická? A čemu je bude věnovat dál?

Petra Soukupová o své knize Pod sněhem

04:14

Petra Soukupová o své knize Pod sněhem

O svém novém románu Pod sněhem hovoří současná česká autorka Petra Soukupová. Rozebírá charaktery postav v románu, tří sester, které spolu jedou na rodinnou oslavu. Autorka mluví i o své nespokojenosti se svými staršími díly. Dozvíme se i to, jak ji (ne)změnilo mateřství.

Radka Denemarková: Peníze od Hitlera

05:06

Radka Denemarková: Peníze od Hitlera

Pasáž pocházející z pořadu Čtenářský deník se zabývá románem Radky Denemarkové Peníze od Hitlera. O knize, jejím tématu, vzniku a úspěchu, hovoří autorka a Karol Sidon, který také předčítá ukázky z knihy. Mluví i o běsech, které se automaticky dostavují v určitých životních situacích lidí, a o svém způsobu práce.

Michal Viewegh: Báječná léta pod psa

03:49

Michal Viewegh: Báječná léta pod psa

Pasáž z pořadu Čtenářský deník se zabývá známou českou knihou Báječná léta pod psa od Michala Viewegha. Autor předčítá ukázku z knihy a v rozhovoru se Sabrinou Karasovou se vyjadřuje k autobiografickým momentům v románu i v jeho některých postavách.

Kateřina Tučková: Vyhnání Gerty Schnirch

07:24

Kateřina Tučková: Vyhnání Gerty Schnirch

Video pocházející z pořadu Čtenářský deník se zabývá románem Kateřiny Tučkové Vyhnání Gerty Schnirch. Vladimír Kokolia i autorka se vyjadřují k románovým tématům a motivům, historickým reáliím a zabývají se také otázkou viny.

Jan Pelc: ...a bude hůř

08:08

Jan Pelc: ...a bude hůř

Pasáž pocházející z pořadu Čtenářský deník se zabývá románem ...a bude hůř od Jana Pelce, představitele undergroundu. Rozhovor se spisovatelem vede člen hudební skupiny A bude hůř Václav Kaprhál a společně hovoří o okolnostech vzniku díla, o obsahu románu, o životním stylu českého undergroundu. Video obsahuje čtené ukázky, charakteristické syrovými jazykovými prostředky, které mimo jiné způsobily masový úspěch knihy.

Rozhovor s Jaroslavem Rudišem

08:45

Rozhovor s Jaroslavem Rudišem

Rozhovor se spisovatelem Jaroslavem Rudišem, ve kterém nám představí svou knihu Český ráj, psanou pouze formou dialogů. Dozvíme se, co autora inspiruje, jakým způsobem píše svá díla a proč volí při psaní často němčinu. V čem je jedinečné prostředí pánské sauny, kde se Český ráj odehrává?

Květa Legátová: Jozova Hanule, Želary

02:11

Květa Legátová: Jozova Hanule, Želary

Květa Legátová získala za povídkový soubor Želary Státní cenu za literaturu a filmové zpracování se dočkalo nominace na Oscara. Ukázka zprostředkovává úryvky ze dvou nejvýznamnějších děl: Jozova Hanule a Želary.

Petr Stančík nejen o knize Mlýn na mumie

06:04

Petr Stančík nejen o knize Mlýn na mumie

Spisovatel Petr Stančík hovoří o detektivním románu Mlýn na mumie a okrajově o prozaickém textu Pérák. Vyjadřuje se také ke své tvorbě pro děti a k rozdílu mezi psaním dětské literatury a literatury pro dospělé. Zkraje rozhovoru komentuje své rozhodnutí opustit pseudonym Odillo Stradický ze Strdic a tvořit pod vlastním jménem.

Bianca Bellová nejen o novele Jezero

06:04

Bianca Bellová nejen o novele Jezero

Spisovatelka Bianca Bellová se v rozhovoru vyjadřuje nejen ke své novele Jezero, ale také ke svému psaní obecně.

Alena Mornštajnová nejen o románu Hana

06:24

Alena Mornštajnová nejen o románu Hana

Spisovatelka Hana Mornštajnová hovoří o historických událostech z Valašského Meziříčí, které ji inspirovaly k napsání románu Hana, a o tom, co se jím snažila vyjádřit. Hovoří také o své dřívější tvorbě (Slepá mapa a Hotýlek).

Jáchym Topol o románu Citlivý člověk

05:39

Jáchym Topol o románu Citlivý člověk

Spisovatel Jáchym Topol hovoří o námětech a motivech ze skutečného světa, které ho inspirovaly k napsání románu Citlivý člověk.

Jiří Hájíček o Dešťové holi a psaní obecně

06:23

Jiří Hájíček o Dešťové holi a psaní obecně

Jiří Hájíček hovoří o tom, co determinuje jeho prózu, jakým způsobem píše romány a také o tom, co se snaží skrze ně sdělit. Pozornost je věnována hlavně románu Dešťová hůl, ze kterého čte v závěru rozhovoru ukázku.

Probíhá načítání