jiri-z-podebrad

Jiří z Poděbrad a Jagellonci: Husitský král a polská epizoda

Po smrti Zikmunda a náhlém konci rodu Lucemburků nastalo v českých zemích relativní bezvládí , tedy pokud nepočítáme krátkou vládu Albrechta II. Habsburského a Ladislava Pohrobka. Vůdce východočeských kališníků Jiří z Poděbrad reagoval na rostoucí sílu papežství a reálné možnosti restaurace poměrů tím, že uskutečnil asi nejdokonalejší akci v historii českého vojenství a obsadil Prahu. Záhy sjednotil všechny husitské směry v zemi a byl zvolen zemským správcem.

Jiří z Poděbrad a Jagellonci

Jediný muž na českém trůně, který nepocházel z panovnického rodu, posílil vliv nižší šlechty a královských měst a pokusil se jako první sjednotit Evropu. Po smrti Jiřího z Poděbrad byl na český trůn vybrán polský princ Vladislav Jagellonský. Nárok si na něj dělal ale i uherský Matyáš Korvín. Památkou na Vladislavovu vládu v Čechách je dodnes Vladislavský sál na Pražském hradě. Česká šlechta, zvyklá na určitou autonomii z dob Jiříka, si ale panovníka moc neoblíbila. Po jeho smrti usedl na trůn jeho syn Ludvík. Ten se na něm ovšem nestihl ani ohřát, a tak se stalo, že českým zemím začali vládnout na dlouhých 400 let Habsburkové.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Panovníci na českém trůně

Pracovní list k námětům do výuky, které jsou součástí vybrané kapitoly Vládnoucí rody v českých zemích. Porovnejte si znalosti z našich videí. Vhodné pro prezenční i online výuku.
Časová náročnost:
15 minut

Pracovní list: Jagellonci

Pracovní list k námětu do výuky Jiří z Poděbrad a Jagellonci, který je součástí vybrané kapitoly Vládnoucí rody v českých zemích. Porovnejte si znalosti z našich videí. Vhodné pro prezenční i online výuku.
Časová náročnost:
15 minut

Vybrané kapitoly

Panovnické rody na českém trůně

Přinášíme vám ucelený přehled panovnických rodů a představitelů všech státních útvarů, které na území dnešního českého státu kdy existovaly. Naše dějiny jsou pestré a plné dramatických zvratů. Hmotné…

2. stupeň ZŠ
Střední škola
Panovnické rody na českém trůně

ČT edu nejsou pouze videa

851

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání