Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
České pověsti, které nestárnou

Výběr z našich národních pověstí

Každý národ má své pověsti, které se otiskly do celé jeho kultury. My nejsme výjimkou. Určitě jste se s některými z nich už potkali. Třeba při výletě na místa, která jsou s příběhy pověstných postav spojená. My jsme pro vás dali dohromady vyprávění o úplných začátcích existence národa českého, ale přidali jsme i pár pověstí, které se odehrávají v časech ne tak dávno minulých.

Stáhnout materiály

ceske-povesti

Poslechněte si s námi příběhy, na které v životě dříve nebo později narazí každý Čech. Většina z nich je spojena s Prahou a jejím bezprostředním okolím, ale čeká nás i výlet k našim slovenským sousedům. Těšíte se? Tak se pohodlně usaďte a nechce vyprávění, aby vás vedlo tam, kde se historie mísí s fantazií. Pokud jde o pověsti, není podstatné, co se kdy skutečně stalo a nestalo, ale to, co si z příběhu můžeme společně odnést my dnes. Co všechno to může obnášet, zjistíte snadno s pomocí našich pracovních listů.

Zobrazit další materiály
Pověst O Faustově domě

03:01

Pověst O Faustově domě

Proč je v tajuplném domě poblíž Karlova náměstí díra ve stropě? Proč zmizel doktor Faust a později mladý student? A jak s tím vším souvisí čert? Poslouchejte vyprávění ze Starých českých pověstí, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.

Pověst O Daliborovi aneb jak nouze naučila Dalibora housti

03:05

Pověst O Daliborovi aneb jak nouze naučila Dalibora housti

Proč byl rytíř Dalibor uvržen do vězení? Co se během uvěznění naučil? Jak získával jídlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých českých pověstí, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.

Pověst O Golemovi a Rabi Löwovi

02:35

Pověst O Golemovi a Rabi Löwovi

Nejznámější mystickou postavou pražského židovského města byl jednoznačně Golem. Jak ho Rabi Löw stvořil? Jaký s ním byl problém? A co se stalo, když se v Golemovi nahromadilo moc energie? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.

Pověst O praotci Čechovi

02:38

Pověst O praotci Čechovi

Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.

Pověst O Bivojovi

02:47

Pověst O Bivojovi

V této pověsti se zaměříme na nekrásnější z dcer vévody Kroka, Kazi. Jak přišla ke svému manželovi? Co se jí na něm líbilo? A co na její volbu říkal její otec? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.

Pověst O Libuši a Přemyslovi

03:02

Pověst O Libuši a Přemyslovi

Libuše byla nejslavnější a nejmoudřejší z dcer vévody Kroka. Jakými zvláštními schopnostmi byla obdařena? Jak vládla a jakým způsobem si našla svého manžela? A proč se vlastně rozhodla vdát? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.

Pověst O dívčí válce

03:27

Pověst O dívčí válce

Jak to vypadalo, když se ženy rozhodly, že budou bojovat s muži? Jakou na ně vymyslely lest? A jak to celé dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých českých pověstí, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.

Probíhá načítání