Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Námět do výuky pro:

Výběr z našich národních pověstí

Každý národ má své pověsti, které se otiskly do celé jeho kultury. My nejsme výjimkou. Určitě jste se s některými z nich už potkali. Třeba při výletě na místa, která jsou s příběhy pověstných postav spojená. My jsme pro vás dali dohromady vyprávění o úplných začátcích existence národa českého, ale přidali jsme i pár pověstí, které se odehrávají v časech ne tak dávno minulých.

České pověsti, které nestárnou

Poslechněte si s námi příběhy, na které v životě dříve nebo později narazí každý Čech. Většina z nich je spojena s Prahou a jejím bezprostředním okolím, ale čeká nás i výlet k našim slovenským sousedům. Těšíte se? Tak se pohodlně usaďte a nechce vyprávění, aby vás vedlo tam, kde se historie mísí s fantazií. Pokud jde o pověsti, není podstatné, co se kdy skutečně stalo a nestalo, ale to, co si z příběhu můžeme společně odnést my dnes. Co všechno to může obnášet, zjistíte snadno s pomocí našich pracovních listů.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list pro 1. stupeň ZŠ: Dívčí válka

Tento pracovní list je určený pro žáky 1. stupně ZŠ. Procvičíte si, jak dobře znáte pověst o dívčí válce. Víte, jak se jmenovala velitelka žen? Pokud ne, pusťte si video, které vám s tím pomůže!

Pracovní list pro 1. stupeň ZŠ: Faust

Tento pracovní list je určený pro žáky 1. stupně ZŠ. Procvičíte si, jak dobře znáte pověst o doktoru Faustovi. Zahrajete si na vyšetřovatele a postupně zjistíte, co se s Faustem i studentem stalo. Pokud byste si nevěděli rady, pusťte si video!

Pracovní list pro 1. stupeň ZŠ: Golem

Tento pracovní list je určený pro žáky 1. stupně ZŠ. Procvičíte si, jak dobře znáte pověst o Golemovi. Víte, k čemu byl Golem stvořen? Pokud ne, pusťte si video, které vám vše objasní!

Pracovní list pro 1. stupeň ZŠ: Libuše a Přemysl

Tento pracovní list je určený pro žáky 1. stupně ZŠ. Procvičíte si, jak dobře znáte pověst o Libuši. Víte, že společně se svým manželem Přemyslem, založila Libuše rod Přemyslovců? Pokud ne, pusťte si video, kde se vše dozvíte!

Pracovní list pro 1. stupeň ZŠ: Praotec Čech

Tento pracovní list je určený pro žáky 1. stupně ZŠ. Procvičíte si, jak dobře znáte pověst o praotci Čechovi. Dokážete na mapě najít horu Říp? Pokud ne, pusťte si video, které vám s tím pomůže!
Probíhá načítání