autori-knih-pro-deti

Námět do výuky pro:

Měsíc knihy: Autoři knih pro děti

Dětská literatura je specifický žánr a autoři, kteří chtějí psát tak, aby děti oslovili, musí umět myslet jako děti. Což není v dospělosti úplně snadné. Jaké byly osudy nejznámějších autorů dětských knih u nás? Co je přivedlo k tvorbě pro děti? Co je inspirovalo a jakým oblíbeným hrdinům vdechli život? Znáte některé z nich? A jejich příběhy a dobrodružství?

Autoři knih pro děti

Astrid Lindgrenová, Pavel Šrut, Karel a Josef Čapkovi, Hans Christian Andersen. To jsou jména, která jste už jistě slyšeli. Jejich pohádky určitě znáte. Ale co víte o autorech samotných? Co všechno z jejich životů se promítlo do jejich tvorby? Z jakých rodin pocházeli a co všechno z jejich díla se dočkalo filmového a divadelního zpracování?

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Lindgrenová A., Šrut P., Čapek K.

K následující aktivitě děti budou potřebovat nůžky a lepidlo. Nejdříve je dobré se zamyslet, co už o těchto autorech (Astrid Lindgrenová, Pavel Šrut, Karel Čapek) děti ví. Po skončení aktivity věnujte čas sdílení, co nového se děti dozvěděly.
Časová náročnost:
25 minut

Pracovní list: Čapek J., Svěrák Z., Andersen H. CH.

K následující aktivitě děti budou potřebovat nůžky a lepidlo. Nejdříve je dobré se zamyslet, co už o těchto autorech (Josef Čapek, Zdeněk Svěrák, Hans Christian Andersen) děti ví. Po skončení aktivity věnujte čas sdílení, co nového se děti dozvěděly.
Časová náročnost:
25 minut

Vybrané kapitoly

Měsíc knihy

Březen je už od roku 1955 oslavou čtení, vyprávění a knížek. Čtení a poslouchání je totiž aktivitou, která nám pomáhá rozvíjet mnohem víc než slovní zásobu. Taky empatii, schopnosti porozumět druhým,…

1. stupeň ZŠ
Měsíc knihy

ČT edu nejsou pouze videa

851

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání