Když se na konci vánočních svátků ohlédneme zpět, zbyde po nás nemalá hromádka odpadu a spousty spotřebované energie. Za dárky poděkovat umíme. Jde nám však také vyjádřit vděčnost našemu životnímu prostředí, ze kterého toho tolik čerpáme?
Cílem aktivity je popsat důsledky naší materiální spotřeby. Jako odpověď na nadměrnou lidskou spotřebu zdrojů a s ní spojené zatěžování životního prostředí můžeme využít poslední úkol, který vybízí k aktivnímu občanství.