Maturita může být náročná nejen vzhledem ke zkoušce samotné, ale i proto, že musíš mluvit k publiku – učitelům, spolužákům a mnohdy také k úplně cizím lidem. Jak se na ústní část připravit? Jak můžeš zapracovat na řečovém projevu a vylepšit ho?
Pro efektivní komunikaci je zásadní intonace neboli melodie řeči. A nejdůležitější je její rozmanitost. Čeština zní ve srovnání s jinými jazyky poměrně monotónně, máme ve zvyku mluvit takzvaně „na jedné notě“ a na konci trochu klesnout nebo stoupnout.
„Plochá, monotónní intonace na posluchače nepůsobí dobře. Nudí je a mohou si o mluvčím myslet, že tématu moc nerozumí. To je dojem, který jako maturant u ústní zkoušky určitě vzbudit nechceš,“ upozorňuje Radek Skarnitzl, odborník z Fonetického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Monotónnost navíc bývá ještě výraznější, když je člověk nervózní, což u zkoušení nebývá nic neobvyklého. Živá intonace, která bude kombinovat stoupání a klesání hlasu, naopak dokáže posluchače zaujmout a udržet jejich pozornost. Melodii můžeš využít také ke zdůraznění hlavní myšlenky.
Pozor na „ééé“
Jak tedy u maturity před komisí uspět? Stačí mít na paměti pár zásad. Za prvé nezapomeň klesat hlasem. Když v češtině lidé něco vyprávějí, třeba příběh, mívají tendenci na konci vět spíše hlasem stoupat, protože vyprávění pokračuje. Jenže když to děláme stále a bez důvodu, může to působit rušivě nebo komicky, proto si na to dávej pozor.
Důležité bude také tempo, které zvolíš. „To, jak rychle mluvíme, je částečně individuální. Někdo mluví rychleji, někdo pomaleji. Platí ale, že když s tempem řeči trochu pracujeme, pomáhá to udržet pozornost posluchačů,“ radí Radek Skarnitzl. Jak toho dosáhnout? Zkus trochu zpomalit a zesílit hlas na důležité nebo nové informaci. Naopak u známé nebo méně důležité myšlenky tempo řeči zrychli.
Výslovnost je dalším bodem, na který se zaměř. Nepolykej hlásky, jako se třeba často děje ve slovech bude [bue], Praha [praa] nebo poslali [posai]. To tvému hlasu dodá na srozumitelnosti a pevnosti. Nepleť si ale zřetelnou výslovnost s tou škrobenou, ta zní spíše nepřirozeně.
„Ve svém projevu pracuj také s pauzami. Mezi větami nebo myšlenkami je dělej v logických místech, posluchači se díky správně umístěným pauzám snadněji orientují v tom, co říkáš,“ vysvětluje Radek Skarnitzl. Pauzy mohou být buď tiché, nebo vyplněné takzvaným hezitačním zvukem – představ si ho jako dlouhé „ééé“. Na časté používání takových mezer si ale dávej pozor, obzvlášť v nelogických místech mohou působit tak, že nevíš, o čem mluvíš.
Dýchej a dívej se lidem do očí
Důležitá přitom není jen řeč samotná, ale i dýchání. Obecně se z mnoha důvodů doporučuje dýchat nosem, při řeči se ale často nadechujeme ústy, protože je to rychlejší. V každém případě je dobré se soustředit na dýchání pomocí bránice do břicha. Nádech je tak hlubší než při povrchním dýchání do hrudníku. „Silnější dechová opora, kterou nádech do břicha poskytne, dodá tvému hlasu klid a zvučnost,“ podotýká Radek Skarnitzl.
A co když bude tvůj hlas příliš napjatý? V takovém případě pomůže uvolnit hlasivky. Třeba tak, že budeš mluvit s níže položeným hrtanem. Jak na to? Chvíli mluv s bradou skloněnou dolů k hrudi. Naopak zvýšeného hrtanu dosáhneš, když budeš mluvit s hlavou zakloněnou.
„Hrtan totiž nemáme v krku pevně ukotvený. Všimni si, že chrupavku štítnou (nazývanou také ohryzek) můžeš prsty jemně stlačit o trochu níže. To děláme automaticky, když zíváme. Výše se zase zvedá, když polykáme. Nauč se pozici hrtanu ovládat. Pokud máš pocit, že tvůj hlas zní napjatě, osvoj si polohu trochu sníženou. Tomu může napomoct i celkově hlubší hlas. Příliš vysoký hlas totiž hrtanové struktury napíná,“ vysvětluje Radek Skarnitzl.
Není dobré zapomínat ani na oční kontakt. Alespoň chvílemi ho s jednotlivými členy komise navazuj. Buduje důvěru a ukazuje tvé sebevědomí. Celkovému projevu pak pomohou i neverbální aspekty – sedět rovně a nehrbit se.
Hezky mluvit může každý!
Řečový projev je dovednost a „hezky mluvit“ může každý. Pokud to není zrovna tvojí silnou stránkou, zkus trénovat. Začni třeba tím, že si vezmeš úryvek ze své oblíbené knihy nebo třeba část otázky k maturitě a zkusíš měnit svůj řečový projev od monotónního po výrazně proměnlivou melodii. Hraj si s hlasitostí, tempem, zdůrazňuj klíčové informace, zkus měnit pozice hrtanu.
„Lidský hlas je úžasně variabilní a je dobré si jeho možnosti uvědomovat. Své hlasové experimenty si můžeš nahrát do mobilního telefonu a pak zpětně přehrát. Lépe si tak uvědomíš, kdy tvůj hlas zní nejlépe a kde máš prostor pro zlepšení,“ doporučuje Radek Skarnitzl.
V období krátce před maturitou nezapomeň o svůj hlas pečovat. Pravidelný pitný režim pomůže udržet hlasivky pružné a snižuje riziko, že během mluvení začneš chraptět. Po sklenici vody sáhni i před samotnou zkouškou – obzvlášť, pokud tě přepadne nervozita nebo strach. Při těchto stavech se totiž do těla vyplavuje adrenalin a ten vysouší ústa. Naopak se vyhni kávě nebo energetickým nápojům, protože kofein by tě zase jen více odvodnil a vysušil ti tak hlasivky.