03:38
Pojďme si společně zopakovat důležitá telefonní čísla pro přivolání pomoci. K zavolání nouzového čísla nepotřebujeme kredit ani signál. Jak vám při tom pomůže sloup veřejného osvětlení? Co musíme udělat, pokud jsme svědky nějaké nehody nebo jiného zranění? A jak zranění při jízdě na kole nejlépe předcházet?
Skvělá příležitost doplnit si znalosti o pravidlech chování v silničním provozu, která platí pro cyklisty. S dětskou dopravní policií si zopakujeme, že je nutné používat při jízdě na kole helmu a také vhodné oblečení. Nejlépe takové, které se vám nebude plést do řetězu od kola. Helma musí být vždy správně nasazená a zapnutá. Že naši hlavu opravdu chrání, si ukážeme na pokusu s melounem.
Zábavnou formou si společně zopakujeme pravidla správného a bezpečného rozhlédnutí před vstupem do vozovky a přecházení. Velký pozor si musíme dávat v místech, kde je špatná viditelnost. Do vozovky nikdy nevstupujeme za autem, kde nás řidiči nemohou vidět.
Pojďme si společně zopakovat či doplnit pravidla bezpečného chování v silničním provozu. Když není k dispozici chodník, musí chodci chodit po krajnici. Přecházet máme nejkratší možnou cestou a rozhlížet se musíme vlevo, vpravo a zase vlevo.
Pomáhat a chránit. Tak zní heslo Policie ČR. Vyzvěte své žáky, ať pomohou hlídce z Dětské dopravní policie. Za pár dní jsou Vánoce a každá ruka přijde vhod. Kromě toho, že si procvičí logické uvažování, zabaví se a jednou se z nich třeba také stanou ochránci zákona.
Pořad ukazuje základní značení v dopravě, vysvětlují se v něm i bezpečnostní prvky, jako je reflexní vesta a reflexní pásky. Názornou ukázkou pořad objasňuje, k čemu slouží dopravní značení jak to namalované přímo na silnici, tak formou cedulí.
Zazpívejte si společně písničku o želvě. Mohli bychom se z jejího příběhu nějak ponaučit? Ve videu, kde je příběh želvy výtvarně zpracován, jsou i různé dopravní značky. Poznali jste některé z nich? Dokázali byste ostatním spolužákům vysvětlit, co znamenají? Zkuste to a žádný spěch, však želva nikam neuteče.
Pojďme si společně zopakovat či doplnit pravidla silničního provozu. Řidiči nesmí jezdit nikdy po paměti, ale vždy podle dopravního značení. Nikdy nikdo neví, kdy mohlo dojít ke změně značení. Značka platí na silnici vždycky, výmluva nikomu život nevrátí. Nesmíme se spoléhat na to, že to někde známe. Věděli jste, že nejvíc nehod se stane v okolí bydliště jejich účastníků?
Shrnutí poznatků z několika dílů pořadu o dopravní výchově. Vysvětlení rozdílů mezi dopravními značkami (zákaz, výstraha, informace). Ukázka krátké smyslové hry pro rozvoj lidského smyslu sluchu, která dětem připomíná, jak je důležité používat sluch při pohybu na ulici a silnici.
Pojďme si společně zopakovat pravidla silničního provozu. Jak máme správně přecházet a dostatečně se rozhlížet. Důležité jsou reflexní prvky a rozhlédnout se v každém z pruhu, pokud přecházíme víceproudou komunikaci. Nezapomeňte na oční kontakt s řidičem a přecházet svižně!
Existuje etiketa i na ulici? Určitě ano! Existuje všude, kde se setkávají lidé. Jsou to pravidla, která nám usnadňují život. Po které straně chodníku jdeme? Kdy a kde přecházíme ulici? Pokud tato pravidla dodržujeme, vyhneme se mnohým přímo nebezpečným situacím.
Má to trolej jako tramvaje, ale nejezdí to po kolejích. Co je to? Ano, trolejbus. U nás se rozmohly až po druhé světové válce, ale v šedesátých letech bylo mnoho tras zrušeno. Dnes je najdete ve 14 českých městech. Trolejbusy neznečišťují ve městech ovzduší, jsou prostornější než tramvaje a mají lepší jízdní vlastnosti. Dost důvodů k tomu, abychom brzy zažili jejich další velký návrat. Kde se s nimi můžete svézt a jak vlastně fungují?
13 495
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.