01:03
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Lidská společnost a komunikace se bez pravidel neobejdou. Pravidla chování jsou všude kolem nás. A na jejich utváření se podílíme my všichni. Své o tom ví i Sára a její rodina. Sára s Vojtou si s rodiči vymění role a děti se tak na jeden den stanou hlavou rodiny. Jak v této zkoušce Sára s Vojtou obstojí a co všechno se jim při určování pravidel domácnosti přihodí?
Definitivní konec komunistického režimu odstartovala klidná a ohlášená demonstrace 17. listopadu 1989 k uctění památky Jana Opletala. Demonstrace nakonec přerostla v protest proti režimu. Reakce režimu byla opět násilná. Na brutální policejní zásah reagovalo hnutí Občanské fórum, a i přes neexistenci mobilů a internetu se informace šířily rychle po celé zemi. Stávky pokračovaly i v dalších dnech a demonstrantů přibývalo. Revoluce nese přívlastek sametová, protože proběhla bez lidských obětí. Video je součástí vzdělávací série Rok revoluce z produkce Knihovny Václava Havla, která mapuje klíčové momenty přerodu totalitního Československa v demokratický stát.
Pokus o definici pojmu pirátství, které je spojené s neoprávněným užíváním cizího duševního vlastnictví. Popis institucí, které proti tomuto modernímu způsobu pirátství společnost chrání.
Dvě učitelky, kterým se na příměstském táboře topil žák, jsou předvolány na policejní stanici k podání vysvětlení. Vysvětlení má sloužit k tomu, aby si příslušný orgán učinil představu o celé situaci. Přítomen je advokát a školský ombudsman, kteří usilují o to, aby obě učitelky z tragické události vyšly co nejlépe.
Fotoreportér Radek Petrášek zachytil okamžik, kdy byl z vězení propuštěn jeden z nejznámějších českých vězňů a mediální celebrita Jiří Kajínek. Stalo se tak na základě udělení prezidentské milosti, která vzbudila ve společnosti velkou polemiku. Fotograf vzpomíná na okolnosti pořízení fotografie a popisuje mediální rozruch, který kolem této události panoval.
Právnička a etik nahlížejí optikou svých oborů na nehodu autonomního vozidla. Kdo je za ni zodpovědný? Nevytváří zapojení umělé inteligence do celé záležitosti etické dilema? Zároveň zaznívá poznámka, že mnohdy jako společnost něco vymyslíme, a až poté řešíme etickou stránku. Nemělo by tomu být naopak?
Podle odborníků je domácím násilím ohrožena každá dvacátá domácnost v Česku. Podoby násilí mohou být různé a obětí může být kdokoli. Typické je především napadání žen jejich partnery a velmi časté je bohužel i sexuální násilí páchané na dětech. Některé oběti o pomoc ani nepožádají, jiné se jí dožadují marně. Od roku 2007 má policie pravomoc vykázat násilníka ze společné domácnosti. Za tu dobu využila této pravomoci více než 12 tisíckrát. Situaci ve společnosti to ale moc nemění. Tři ženy se podělily o svůj vlastní příběh: dlouhá léta psychicky a fyzicky týraná žena, matka s dítětem na útěku před manželem a dívka, kterou od pěti let zneužíval vlastní otec. Co se musí změnit, aby tato alarmující čísla klesla? Poznámka: Video představuje autentické výpovědi žen a zahrnuje vulgarismy.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.