03:28
Příběh o vzniku Babylonské věže. Dle Bible vybudovali lidé město a vysokou věž, která údajně sahala až k nebi. Lidé se tak chtěli zbavit závislosti na Bohu, tím se mu však rouhali. Ukázka popisuje, jak došlo ke zmatení jazyků.
Pasáž shrnuje základní informace o islámu. Vysvětluje, že slovo islám se překládá jako „oddání se“ a naznačuje odhodlání muslima být poslušný vůli Boha – Alláha. Jedná se o monoteistické náboženství založené kázáním proroka Mohameda. Pochází ze západního Arabského poloostrova, z měst Mekky a Medíny. Muslimové slaví dva velké svátky, přerušení půstu a svátek oběti. Za zdroj islámu je považován Korán.
Svátek Tří králů ukončuje období Vánoc a tradice s ním spojené přežívají dodnes. Jak je to ale s legendou o mudrcích z východu? Zdá se, že s jistotou o třech králích nevíme takřka nic.
Pořad popisuje židovství jako jedno z nejstarších náboženství světa, které vede k víře v jednoho Boha. Jeho základ je popsán v Tóře. Ústní zákon se nazývá Talmud. Židovské náboženství se promítá i do každodenního života, již od narození musí dítě plnit předepsané povinnosti.
Základní informace o původu, obsahu a významu Bible. Vyprávění o jejích verzích, překladech i podobách a vysvětlení její důležitosti pro křesťany.
Vyprávění o Poslední večeři a jejím smyslu: má křesťanům dodnes připomínat smrt a vzkříšení Ježíše Krista. Ukázky, jak se v kostelech tato památka připomíná v současné době.
Vyprávění o tom, do kolika jazyků už byla Bible přeložena. Podle křesťanů tato kniha spojuje lidi s Bohem a se sebou navzájem, což je opakem rozdělení, ke kterému došlo při stavbě Babylonské věže.
Svatomartinský den byl velmi oblíbeným svátkem už pro naše předky. Pekla se husa a martinské rohlíčky, děti se těšily na první sníh, čeledi ten den končila sjednaná služba a ve vinařských oblastech se těšili na ochutnávání nového vína. Neměli bychom však zapomenout, kdo byl světec svatý Martin. A proč byl tak úspěšný a přitahoval svým životem jiné?
Vysvětlení pojmu apoštol. Bližší seznámení s apoštoly Petrem a Jidášem, který Ježíše zradil. Vyprávění o tom, že téměř všichni apoštolové zemřeli krutou mučednickou smrtí, a poučení, že sláva není v životě všechno.
Na konci sedmnáctého století došlo v Praze k vraždě židovského chlapce Šimona Abelese. Jeho druhý pohřeb v Týnském chrámu byl velkolepou barokní podívanou a účastnilo se ho mnoho představitelů šlechty. Zavraždil ho jeho vlastní otec za to, že se chtěl nechat pokřtít? Jak to, že byl pohřben dvakrát? A jak se vyšetřuje zločin v době barokní? A jak se "vyrábí" světec? Zvlášť když rozpoutal antisemitské vášně. Šlo o vraždu nebo o jezuity vykonstruovaný proces? A který další žid byl během procesu pohřben v katolickém kostele?
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.