02:23
Nejznámější legendou o sv. Martinovi je ta o setkání Martina se žebrákem, kterému věnoval polovinu svého pláště. Poté odešel z armády a založil klášter. Významnou roli v jeho životě sehrála i husa, která dala vzniknout významné svatomartinské tradici.
Příběh o vzniku Babylonské věže. Dle Bible vybudovali lidé město a vysokou věž, která údajně sahala až k nebi. Lidé se tak chtěli zbavit závislosti na Bohu, tím se mu však rouhali. Ukázka popisuje, jak došlo ke zmatení jazyků.
Pasáž shrnuje základní informace o islámu. Vysvětluje, že slovo islám se překládá jako „oddání se“ a naznačuje odhodlání muslima být poslušný vůli Boha – Alláha. Jedná se o monoteistické náboženství založené kázáním proroka Mohameda. Pochází ze západního Arabského poloostrova, z měst Mekky a Medíny. Muslimové slaví dva velké svátky, přerušení půstu a svátek oběti. Za zdroj islámu je považován Korán.
Pořad popisuje židovství jako jedno z nejstarších náboženství světa, které vede k víře v jednoho Boha. Jeho základ je popsán v Tóře. Ústní zákon se nazývá Talmud. Židovské náboženství se promítá i do každodenního života, již od narození musí dítě plnit předepsané povinnosti.
Svátek Tří králů ukončuje období Vánoc a tradice s ním spojené přežívají dodnes. Jak je to ale s legendou o mudrcích z východu? Zdá se, že s jistotou o třech králích nevíme takřka nic.
Pořad vysvětluje důležitost Velikonoc. Vyprávění o tom, jak byl Ježíš Kristus neprávem obviněn a odsouzen k trestu smrti na kříži a jak si křesťané tradici připomínají.
Sochy Buddhy jsou velmi dominantním rysem buddhistické víry. Zlaté lístky se pak používají například k uctívání těchto soch. Dalším z viditelných symbolů, které odkazují k neviditelným skutečnostem, jsou mandaly a jiné meditativní obrazce. Seriál Prolínání světů provádí světovými náboženstvími s cílem porozumět jim a ukazovat, jak nás přesahují.
Po staletí se používala různá vnější znamení, která měla na první pohled odlišit židovskou komunitu od ostatní společnosti. Tato povinnost byla Židům nařízena ve 13. století čtvrtým lateránským koncilem a trvala až do roku 1781. Znamení měla nejčastěji podobu specifických oděvních doplňků a často se vyznačovala žlutou barvou.
Kdo rozhodl, že se Velikonoce slaví první neděli po prvním jarním úplňku? Jaký svátek vznikl spíše náhodou, než na základě promyšlené tradice? Po zhlédnutí videa nebudete už mimo jiné tápat, o čem je vlastně koleda Hody, hody!
11 402
611
3 370
1 030
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.