Pořad zachycuje systém spartského společenského zřízení a podrobně popisuje bitvy u Thermopyl a Salamíny – rozhodující konflikty řecko-perských válek.
Část dokumentu popisující vznik, průběh a historii starověkých olympijských her. Jejich zakladatelem byl samotný Herakles, rodák z Théb. Původní disciplínou byl jen běh. Postupně přibývaly další. Zatímco králové byli uctíváni jen ve své zemi, vítěze olympijských her uctívalo celé Řecko. Jaké nám na starověké hry zbyly hmotné památky? Kdy začaly a kdo a kdy je zrušil. A co o nich ještě víme?
Pořad se věnuje mýtu o trojské válce. Rozebírá důkazy a odhaduje pravděpodobnost, zda se tento konflikt skutečně odehrál.
Pasáž popisuje význam a bohatství starověkého Kartága, jednoho z nejvýznamnějších ohnisek starověké kultury, a jeho rivalitu i válečné konflikty s Římem. Kdy bylo město srovnáno se zemí a kdo a kdy ho obnovil? A kde se vlastně nacházelo?
K dějinám Inků by mohl přispět výzkum "pásu děr" v Peru v údolí Pisco. Nachází se blízko pevniny Nazca, která se proslavila geoglyfy nacházejícími se na rozloze 500 km čtverečních. Tisíce děr o průměru jednoho metru evidentně vyhloubené člověkem... K čemu v minulosti sloužily? A jak o nich uvažují moderní vědci? Podívejte se.
Přibližně 400 let před Kristem se na území Čech usadili Keltové, kterým vděčíme za kalhoty nebo dopravní předpisy. Jaké další vynálezy přinesli a čím obohatili světovou kulturu?
Odkud se vzalo slovo mauzoleum? Perský satrapa a vojevůdce Mausólos si nechal vybudovat monumentální hrobku, která se stala jedním z divů starověkého světa. Jak to na jejím místě vypadá dnes?
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.