03:11
Van de Graaffův generátor je stroj, který je schopen nahromadit a udržet ohromné množství náboje statické elektřiny na kovové kouli. Jak se chovají mýdlové bubliny nebo plamen v blízkosti Van de Graaffova generátoru? Na závěr je vysvětlena elektrostatická síla z pohledu mikrosvěta.
Na konci dubna 1986 začali technici jednoho z bloků jaderné elektrárny v Černobylu zkoušku. Jedna chyba za druhou vedly k tomu, že jaderný reaktor explodoval. Řetězová reakce se vymkla kontrole a s výbuchem se do ovzduší uvolnily tuny radioaktivních látek. Totalitní systémy v socialistických zemích se snažily tuto nehodu před obyvateli zatajit. Proč je neviditelné záření nebezpečné? A co vlastně o radioaktivitě vědci vědí?
Víte, kde se na světě nacházejí ty nejpřesnější hodiny, podle kterých se řídí všechny ostatní? Hluboko v amerických Skalistých horách. Podle nich si řídí svůj čas všechny hodiny na světě. Jsou to hodiny atomické, které pracují na základě elektromagnetického kmitání atomů. Jsou tak přesné, že by potřebovaly 52 miliónů let, aby se odchýlily o 1 sekundu.
V ukázce si vysvětlíme, jak docílit termojaderné fúze. Dále si také objasníme, jakým způsobem funguje použití vody jako paliva ve fúzní elektrárně. A jak to v laboratoři v pražské Libni dělají? Co brání lidstvu v dosažení cíle?
Tématem je Nobelova cena za fyziku z roku 2017, kterou dostali Rainer Weiss, Barry Barish a Kip Thorne za rozhodující příspěvek k detektoru LIGO a pozorování gravitačních vln.
Odkud se bere hmotnost částic? Co tvoří „chybějící“ hmotu ve vesmíru? Má náš prostor více rozměrů než tři? Z čeho jsme, kdo jsme a kam směřujeme? Hledat a snad i najít odpovědi na tyto klíčové otázky fyziky a lidské existence vůbec pomáhá fyzikům celého světa největší urychlovač částic LHC (Large Hadron Collider), který se nachází v CERN u Ženevy. Podíváme se do ženevského podzemí, abychom vám v unikátních závěrech přiblížili závěrečné fáze montáže samotného superurychlovače LHC.
První úspěšný pokus s jaderným štěpením proběhl už před druhou světovou válkou. Zanedlouho poté jádro zabíjelo, ale bylo i využito jako zdroj energie. Ovšem ani za sedmdesát let se nepodařilo lidstvu dokonale jádro zvládnout. Počátky výzkumu jaderné energie nás provede Daniel Stach v pořadu Hyde Park Civilizace.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.