08:05
Vysvětlení, jak vznikaly mapy v minulosti a jak vypadá jejich tvorba dnes.
Geolog Aleš Bajer putuje na Moravu, kde se stále dají najít nejen zajímavé nerosty a horniny, ale třeba i kosti dinosaura.
Vysvětlení, k čemu slouží tematické (statistické) mapy a jaký je rozdíl mezi kartogramem a kartodiagramem.
Historie navigace od orientace v terénu, například pomocí hvězd a kompasu, až po určování zeměpisné polohy v zeměpisné síti s odborníkem Ing. Antonínem Švejdou. Ten také ukáže, jak si sestrojit jednoduchý kompas.
V takzvaném Trojmezí, tedy na velkém zeleném ostrově ohraničeném starými Záběhlicemi, Spořilovem a Jižním Městem, leží ostrov skutečný, tvořený z jedné strany Botičem a z druhé starým mlýnským náhonem. Nemá ani žádné jméno! Na ostrov dnes vede jediná cesta, přes brod. Kdo si sem chodí pravidelně zaplavat? A co se dělo v osadě Práče? Proč je tento biokoridor tak důležitý?
S Jakubem Vágnerem se vydáme na geocaching. Budeme hledat "kešky", což jsou krabičky s pokladem většinou ukryté na nějakém zajímavém místě. Jejich souřadnice zjistíme na webu geocaching.com, zadáme je do mobilu a můžeme vyrazit. V nalezené kešce najdeme malý sešitek (logbook), kam se zapíšeme na důkaz svého nálezu. Z kešky si můžeme něco vzít, ale současně bychom do ní měli něco vložit. A kde najdeme soukromou kešku Jakuba Vágnera?
V pořadu Hyde Park Civilizace (2023) hovoří geograf a kartograf Vít Voženílek o využívání barev při tvorbě map. Vysvětluje jejich význam a věnuje se i známému kartografickému problému čtyř barev.
Pasáž ukazuje, jakým způsobem může široká veřejnost pomoci s mapováním neprozkoumaných oblastí světa.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.