08:05
Vysvětlení, jak vznikaly mapy v minulosti a jak vypadá jejich tvorba dnes.
Geolog Aleš Bajer putuje na Moravu, kde se stále dají najít nejen zajímavé nerosty a horniny, ale třeba i kosti dinosaura.
Vysvětlení, k čemu slouží tematické (statistické) mapy a jaký je rozdíl mezi kartogramem a kartodiagramem.
Historie navigace od orientace v terénu, například pomocí hvězd a kompasu, až po určování zeměpisné polohy v zeměpisné síti s odborníkem Ing. Antonínem Švejdou. Ten také ukáže, jak si sestrojit jednoduchý kompas.
Symbol turistických značek ve čtyřech barevných variantách zná, vzhledem k četnosti jejich výskytu na našem území, snad každý. Kdy ale tyto značky vznikly, jakými pravidly se řídí a co jednotlivé barvy znamenají? To nám prozradí následující video.
Seznámení s dálkovým archeologickým průzkumem v ČR a s využitím geografických informačních systémů (GIS).
Turistické stezky v Česku jsou dlouhé bezmála 80 000 km. Podél nich najdeme přes 60 000 směrovek a tabulek pro snadnější orientaci, což je počet, ve kterém Česku nemůže konkurovat žádný jiný stát. České turistické značení je typické jednotnou podobou. První značka byla umístěna již na konci 19. století Klubem českých turistů a další přibývaly velmi rychle. Do roku 1938 délka turistických tras dosahovala 40 000 km.
13 386
749
4 563
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.