06:58
Už jste někdy slyšeli pojem frotáž? Je to vlastně takový starší způsob kopírování. Stačí přiložit list papíru na plochý předmět, který nesmí být hladký, a můžete se pustit do kopírování. Ideálním předmětem je list ze stromu nebo mince, ale můžete i trochu zaexperimentovat a zkusit najít další předměty, které lze na frotáž použít. Potřebovat budete rámeček, kancelářský papír, listy, nůžky a voskovky.
Pojďme si společně namíchat barvy a podívat se, jaká barva se nazývá žonkylová. Pokud uvidíte něco bledě zlatožlutého, můžete to nazvat žonkylové. S různými barvami si můžete pohrát také doma a pozorovat barevné efekty, které tak vzniknou.
Vydejme se společně do chumelenice a nechme na sebe padat vločky v podobě tónů písničky i obrázků se sněhovou tematikou. Poznáte, jakými různými způsoby děti ve videu svá výtvarná díla vytvořily? Nechte se inspirovat k tvorbě.
Podívejte se s žáky na legendární večerníček Bob a Bobek a následně zpracujte úkol do výtvarné výchovy – Žáci z klobouku podle instrukcí v pracovním listě. Aktivita je určena pro žáky 1. stupně ZŠ
Podívejte se, jak můžeme pomocí tužky a papíru vyrobit pohyblivé obrázky. Pochopte se Šikuly princip animace, seznamte se s dílem a odkazem Jiřího Trnky. A zkuste to taky. Jak na to? Na výrobu animace na tužce použijete bílý papír, nůžky, gumu, pastelky, fix, tužku a lepidlo. Věřte nám, že to bude zábava.
Toyen se ve skutečnosti jmenovala Marie Čermínová. Toto jméno však nepoužívala. Začala studovat malbu a figurální kresbu, ale obsah učiva se jí zdál zastaralý, proto ze studií odešla. Chtěla svobodu a dokonce chodila oblečena většinou do pánských šatů. To v té době vyžadovalo velkou odvahu. Patřila jako jediná žena do uměleckého svazu Devětsil. Odvaha jí nechyběla ani v Paříži, kde se mezi umělci také prosadila. Stala se významnou představitelkou surrealismu.
Kromě červené podkresby se na Třeboňském oltáři objevuje i podkresba rytá vymezující některé obrysy, místy dokonce narýsované podle pravítka. Zřetelné stopy ryté podkresby dokumentují, že svatozáře světců a světic byly vytvořeny pomocí kružidla.
Animovaný film je snímaný po jednotlivých fázích tak, aby se jeho přehráním plnou rychlostí vytvořil dojem plynulého pohybu. Tomuto způsobu rozpohybování se říká animace. Pomocí animace můžeme docílit toho, že se postavičky nebo věci ve filmu hýbají. Jak? Připravte si tužku, papír, jednoduché předměty, fotoaparát a vyzkoušejte si, jak se dělá animovaný film.
13 203
740
4 504
1 239
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.