04:20
Digitální kompetence
Počítačové programy pracují s daty. Řídí je procesor podle instrukcí v programovém kódu, který napíší programátoři. Pokud v něm udělají chybu, procesor bude řídit chybně příslušný program. Když ale chybu nahlásíme, programátoři ji mohou odstranit a my si pak můžeme nainstalovat aktualizaci – vylepšenou verzi programu bez chyby.
Ozobot, Edison, LEGO Mindstorms… Co mají společného? Jde o roboty či robotické stavebnice určené pro výuku programování! Můžete je naučit sledovat čáru, vyhýbat se překážkám, reagovat na světlo nebo třeba choreografii na vaši oblíbenou písničku.
V dnešním světě je velkou výhodou umět programovat. Pokud se vám to zdá složité, zkuste začít od jednoduchých deskových her nebo aplikací a pokračujte ke složitějšímu. Alenka s Oskarem a králíkem vám představí, jak na to. I když se jim to v průběhu trochu zamotá...
Technologie 3D tisku se masově rozšířila až v posledních desetiletích. Jak vznikla, na jakém principu 3D tisk funguje, co vše zvládne 3D tiskárna vytisknout a k čemu se 3D tisk používá, se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Vědec Tomáš Mikolov popisuje rozdíl mezi umělou inteligencí, strojovým učením a neuronovými sítěmi. Seznámí vás s principem fungování strojového učení a možnostmi jeho využití. Zamýšlí se nad tím, zda bychom se umělé inteligence měli v blízké budoucnosti obávat.
Moderování obsahu na sociálních sítích je v dnešním světě velmi komplikované. Algoritmy se chovají čím dál více neprůhledně a i malá chyba v algoritmech může způsobit velké škody. Objevují se právní předpisy, které by měly algoritmy kontrolovat a omezovat, nikdo však zatím neví, jak účinné budou v praxi.
Dvě nohy s kolečky a na nich tělo plné elektrotechniky. Tak vypadá robot SKEJTO vytvořený studenty ČVUT v Praze převážně na 3D tiskárně. Zatím zvládá pohyb jen po rovné ploše rychlostí 5 km v hodině, ale jeho vývoj stále pokračuje. Naučí se chodit do schodů? A dočkáme se toho, že nám bude sloužit jako poslíček nebo skladník?
Vývoj pokročilých robotů se schopností adaptovat se na jakékoliv prostředí je jedním z cílů projektu ROBOPROX. Současný hardware robotů umožňuje vysokou přesnost, musí se však složitě programovat pro každou úlohu. Vědci se proto snaží přizpůsobit software robota tak, aby se mohl učit přímo od člověka bez nutnosti programování.
13 203
741
4 504
1 239
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.