04:20
Digitální kompetence
Počítačové programy pracují s daty. Řídí je procesor podle instrukcí v programovém kódu, který napíší programátoři. Pokud v něm udělají chybu, procesor bude řídit chybně příslušný program. Když ale chybu nahlásíme, programátoři ji mohou odstranit a my si pak můžeme nainstalovat aktualizaci – vylepšenou verzi programu bez chyby.
Ozobot, Edison, LEGO Mindstorms… Co mají společného? Jde o roboty či robotické stavebnice určené pro výuku programování! Můžete je naučit sledovat čáru, vyhýbat se překážkám, reagovat na světlo nebo třeba choreografii na vaši oblíbenou písničku.
V dnešním světě je velkou výhodou umět programovat. Pokud se vám to zdá složité, zkuste začít od jednoduchých deskových her nebo aplikací a pokračujte ke složitějšímu. Alenka s Oskarem a králíkem vám představí, jak na to. I když se jim to v průběhu trochu zamotá...
Umělá inteligence nastupuje do různých oblastí našeho života a právě o tom je další pasáž z cyklu FUTURO. Dnes umělá inteligence pomáhá v řadě oblastí, stanovuje lékařské diagnózy, pátrá na internetu, rozeznává obličeje, řídí robotické bojovníky, překládá jazyky atd. Víte, že nás umělá inteligence i hlídá, překládá různé texty, skládá hudbu, a píše dokonce divadelní hry? Jak funguje strojové učení?
Technologie 3D tisku se masově rozšířila až v posledních desetiletích. Jak vznikla, na jakém principu 3D tisk funguje, co vše zvládne 3D tiskárna vytisknout a k čemu se 3D tisk používá, se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Díky umělé inteligenci, která dokáže generovat ransomware velmi levně a přesně, se vyplácí napadat obyčejné lidi. Michal Pěchouček, ředitel Centra umělé inteligence ČVUT, hovoří v rozhovoru s Danielem Stachem o rizicích manipulace s daty, možnostech vydírání velkých firem a způsobech prevence a obrany.
U zrodu antivirového projektu Darktrace stála skupina matematiků z britské Cambridge a bývalých britských špionů z agentury MI6. Rozhodli se, že jejich systém bude nejefektivnější, když se sám naučí, jak nebezpečí rozeznat. Jejich samoučící umělá inteligence má fungovat po vzoru lidského imunitního systému.
Může umělá inteligence ovládnout lidstvo? Vezme nám práci nebo zvýší naši produktivitu? Michal Pěchouček, ředitel Centra umělé inteligence, popisuje, jaké změny, hrozby a nové příležitosti nastávají na českém trhu práce. Ve videu je použita analýza společnosti Deloitte Czech Republic od Davida Marka a jeho kolegů o tom, jaké pracovní obory jsou nejvíce a nejméně ohroženy umělou inteligencí a automatizací.
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.