04:20
Digitální kompetence
Počítačové programy pracují s daty. Řídí je procesor podle instrukcí v programovém kódu, který napíší programátoři. Pokud v něm udělají chybu, procesor bude řídit chybně příslušný program. Když ale chybu nahlásíme, programátoři ji mohou odstranit a my si pak můžeme nainstalovat aktualizaci – vylepšenou verzi programu bez chyby.
Ozobot, Edison, LEGO Mindstorms… Co mají společného? Jde o roboty či robotické stavebnice určené pro výuku programování! Můžete je naučit sledovat čáru, vyhýbat se překážkám, reagovat na světlo nebo třeba choreografii na vaši oblíbenou písničku.
V dnešním světě je velkou výhodou umět programovat. Pokud se vám to zdá složité, zkuste začít od jednoduchých deskových her nebo aplikací a pokračujte ke složitějšímu. Alenka s Oskarem a králíkem vám představí, jak na to. I když se jim to v průběhu trochu zamotá...
Technologie 3D tisku se masově rozšířila až v posledních desetiletích. Jak vznikla, na jakém principu 3D tisk funguje, co vše zvládne 3D tiskárna vytisknout a k čemu se 3D tisk používá, se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Moderování obsahu na sociálních sítích je v dnešním světě velmi komplikované. Algoritmy se chovají čím dál více neprůhledně a i malá chyba v algoritmech může způsobit velké škody. Objevují se právní předpisy, které by měly algoritmy kontrolovat a omezovat, nikdo však zatím neví, jak účinné budou v praxi.
Cílem algoritmů používaných na internetu je vědět, co klientům nabízet. Z našich digitálních stop lze vyčíst mnohé a využít či zneužít tato data k tvorbě obsahu cíleného na konkrétní uživatele. Podívejte se sami.
U zrodu antivirového projektu Darktrace stála skupina matematiků z britské Cambridge a bývalých britských špionů z agentury MI6. Rozhodli se, že jejich systém bude nejefektivnější, když se sám naučí, jak nebezpečí rozeznat. Jejich samoučící umělá inteligence má fungovat po vzoru lidského imunitního systému.
Dvě nohy s kolečky a na nich tělo plné elektrotechniky. Tak vypadá robot SKEJTO vytvořený studenty ČVUT v Praze převážně na 3D tiskárně. Zatím zvládá pohyb jen po rovné ploše rychlostí 5 km v hodině, ale jeho vývoj stále pokračuje. Naučí se chodit do schodů? A dočkáme se toho, že nám bude sloužit jako poslíček nebo skladník?
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.