01:18
Ukázka popisuje historii hradu Kost v Českém ráji, včetně pověsti o jeho názvu.
Ukázka popisuje historii hradu Trosky, dnes známé zříceniny v severních Čechách a symbolu Českého ráje.
Zámek v Telči se díky velkolepé přestavbě pod vedením mistrů z Itálie změnil v klenot moravské renesance. Posledními majiteli byli Podstatští, přičemž paní hraběnka v Telči dokonce založila hokejový tým. Nyní je zámek státní a návštěvníkům nabízí atraktivní interiéry: Zlatý sál s kazetovým vyřezávaným stropem, Mramorový sál nebo Africký sál plný trofejí.
V bazilice svatého Jakuba Většího na Starém Městě se nachází náhrobek Jana Václava Vratislava z Mitrovic od Ferdinanda Maxmiliána Brokofa. Unikátní barokní dílo sestává ze sarkofágu a několika alegorických soch. V čem tkví jeho jedinečnost?
Rod Sotonů patřil k nejstarším selským rodům u nás, bohužel však i jejich hospodářství převrátila naruby doba násilné kolektivizace v 50. letech. Akce kulak způsobila totální rozvrat venkova a venkovské společnosti, která se utvářela celá staletí. V roce 1956 byl hospodář Sotona ve vykonstruovaném procesu odsouzen a následně vězněn. Jeho rodina přišla o rodový statek a veškerý majetek.
Poutě zažily největší rozkvět v časech baroka, a jelikož poutníci měli potřebu něco si z pouti odnést, vznikly jarmarky s upomínkovými předměty.
Plakát byl pro designéra vždy příležitostí. Písmo, barvy, velká plocha a na ní koncentrované sdělení. Plakáty se však přesouvají z ulic do digitálních sfér. Mění se tím jejich podoba?
V některých větších městech existují oddělení jízdní policie. Než mohou být policejní koně nasazeni do akce, musejí projít zvláštním výcvikem.
Adolf Loos patřil k vyhlášeným prvorepublikovým architektům, který v dobách secese prosazoval jednoduchý styl bez ozdob. V Plzni vytvořil pro zámožné rodiny řadu interiérů, které se dnes po rekonstrukci postupně otevírají veřejnosti. Je autorem jedinečného konceptu známého jako Raumplan.
Majetek české šlechty utrpěl ve 20. století velké škody: nejprve v důsledku nacistické správy a později kvůli znárodnění. Komunisté udělali z hradů a zámků např. sklady, archivy či vojenské objekty a naprosto je zdevastovali. Po navrácení sídel do rukou starobylých rodů jsou památky naštěstí opět obnovovány. Jak těžké to bylo a jak těžké je to dnes, můžeme vidět na příkladu zámku v Líšni.
Zámky Mcely a Loučeň, nyní již v rukou soukromníků, nesou podpis rodu Thurn-Taxisů a mají podobný osud. Zámek Mcely byl po nástupu komunismu zkonfiskován a sloužil jako sklad civilní obrany, pak dlouho chátral. Zámek Loučeň byl během 2. světové války vyrabován jak Rudou armádou, tak místními obyvateli. Obě památky se však dočkaly své záchrany.
Müllerova vila v pražských Střešovicích nebo Winternitzova vila na Smíchově patří mezi nejvýznamnější architektonické památky 20. století. Jejich autor, architekt Adolf Loos, se vyznačoval genialitou vidět prostor, jak on sám říkal, třetím okem ve své hlavě.
13 279
747
4 556
1 244
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.