01:23
„Kdo chce pochopit hudbu, nepotřebuje ani tak sluch jako srdce,“ řekl Jiří Mahen. O operách Bedřicha Smetany to platí dvojnásob. Krásná hudba, která se dobře pamatuje, stejně jako příběh, který vypráví. O tom se můžete přesvědčit v „pohádce“ s názvem Prodaná nevěsta. Pod nádherným vyprávěním Stanislava Zindulky uslyšíte nejznámější motivy této opery.
Když děti učí telka! Při vítání jara s dětmi a Karolínou Řepovou propojíme říkadlo, píseň a poslech skladby Tanec kuřátek ve skořápce v jednu činnost. Hudbu doprovodíme pohybem a jaro tu bude dříve, než se nadějeme. My si ho totiž přivoláme!
Vydejme se společně do chumelenice a nechme na sebe padat vločky v podobě tónů písničky i obrázků se sněhovou tematikou. Poznáte, jakými různými způsoby děti ve videu svá výtvarná díla vytvořily? Nechte se inspirovat k tvorbě.
Pojďme se společně podívat na život a dílo českého hudebního skladatele Jana Jakuba Ryby, který byl svojí genialitou srovnatelný s mnoha světovými hudebními skladateli. Za svůj velmi krátký život napsal 1500 skladeb, nám se jich ale dochovalo pouze 600. Nejznámější z nich je Česká mše vánoční, která pojednává o narození Ježíška a příchodu pastýřů.
Poslechněme si píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Že slunce vyjde každé ráno, je nám nejenom všem jasné, je to i statisticky dokázáno. V písni si společně zazpíváme o stejnojmenné vědě. A i když vypadá, že je velmi nudná, písnička nás přesvědčí o opaku. Víte, v které pohádce se tato písnička objevila?
Poslechněme si píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Ta by uspala kromě mravenečka a slunce i pořádného dospěláka. Ale pokud nás ukolébavka neuspí, dozvíme se něco málo ze života lesních mravenců. Alespoň to, co si o nich myslíme my lidé.
Mladí ladí dětem prostřednictvím metody Timbalooloo žáky seznámí s romskou hudbou skrze romskou hymnu Opre Roma (píseň Djelem, djelem). Představí i královnu romské hudby Esmu Redžepovou. To celé v českém a anglickém jazyce.
Poslechněme si píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Píseň Vlčí máky popisuje krásu žen a máků. Vlčí máky, vlčí máky, choulostivé na omak. Taková jsi, lásko, taky, jako mák, jako mák. Znáte rozdíl mezi barokem a rokokem? A empírem a secesí?
Je big beat to stejné jako rock? Potíž je v tom, že jde o elektronický styl hudby, který u nás dostal trochu jiný význam. Kdo je průkopníkem tohoto stylu a kdo kromě Prodigy tvoří big beat? Podívej se na ukázku a udělej si jasno v tom, co je to big beat.
Pojďte s námi objevit, jak učit hudebku jinak. Mladí ladí dětem prostřednictvím metody Timbalooloo žáky seznámí s perkusemi, rytmikou a improvizací. To celé v českém a anglickém jazyce.
12 741
707
4 263
1 185
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.