01:04
Pasáž ukazuje některé rostliny, které kvetou brzy na jaře. Zavádí diváky do míst, kde mohou najít bledule či vzácnou liliovitou rostlinu kandík psí zub. Součástí pořadu je i téma migrace žab na jaře a zajímavosti o jalovci.
Zajímavosti přírody v měsíci dubnu. Představí se běžné jarní rostliny jako sasanky, dymnivky a prvosenky. U jednotlivých rostlin jsou popsány jejich lidové názvy, místa výskytu a charakteristické vlastnosti (např. jedovatost). Z živočichů jsou představeny hnízdící volavky popelavé či skokani a jejich vajíčka. Součástí videa je ukázka z jarního života prasat divokých.
Už jste někdy přemýšleli, kolik váží lidská kostra nebo která kost v lidském těle je nejdelší? Když se podíváte na rentgenový snímek, zjistíte, že nejmenší kostičky máme v uchu a nejsou větší než zrnko rýže. A víte, že žralok má sice měkké kosti, ale jeho ostré zuby jsou tvrdší než kámen.
Epizoda představuje vlky jako šelmy tvořící malé smečky v některých pohraničních pohořích ČR. Z vrubozobých ptáků se představuje běžná kachna divoká a největší z našich původních hus – husa velká. Kromě nich je představen místy se vyskytující morčák. V lednu můžeme pozorovat, a zejména slyšet datlovité ptáky, kteří plní roli lesních doktorů. Jsou představeny také některé nepůvodní jehličnany našich lesů – douglasky a již lesníky nevysazované borovice vejmutovky.
V zimě živočichové strádají. My lidé jim můžeme pomáhat. Ukážeme si, jakým způsobem můžeme pomáhat v zimě přikrmovat ptáčky, veverky, srny i vodní ptáky. Vysvětlíme si, které krmivo není vhodné, s kým se můžeme o přikrmování poradit.
Pojďme se společně podívat, co může potrápit kočku. Když kočka přestane být přítulná, nemá chuť k jídlu a ztrácí srst, může být vážně nemocná. Pan veterinář odebere kočce krev a poví nám, co s ní je a jak ji bude léčit.
Když děti učí telka! Naučme se společně se žáky 4. ročníku uvažovat nad péčí o domácí mazlíčky. Než si vybereme domácího mazlíčka, musíme si rozmyslet, zda se o něj dokážeme správně postarat. Budeme na něj mít dostatek času ? Žije naše rodina tak, aby vybraný živočich nestrádal? Jaké vybavení pro něj musíme mít?
Aportování známe určitě od psů, ale co kočky? Podíváme se na speciální výcvik koček, který je učí kromě aportování i další triky. Věřte nevěřte, i kočka se dá vychovat!
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku poznat společné znaky živočichů. Připomeneme si základní znaky života, některé si můžeme vyzkoušet na sobě, zda fungují. Zahrajeme si hru, kterou je možné hrát ve škole i doma.
Minuty z Krkonoš nám představí ptactvo. Dozvíme se například, že v Krkonoších žije, hnízdí, zimuje nebo jenom přelétává na jiná místa asi 280 ptačích druhů.
9 646
376
2 072
851
49
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.