03:57
Pasáž ukazuje některé rostliny, které kvetou brzy na jaře. Zavádí diváky do míst, kde mohou najít bledule či vzácnou liliovitou rostlinu kandík psí zub. Součástí pořadu je i téma migrace žab na jaře a zajímavosti o jalovci.
Zajímavosti přírody v měsíci dubnu. Představí se běžné jarní rostliny jako sasanky, dymnivky a prvosenky. U jednotlivých rostlin jsou popsány jejich lidové názvy, místa výskytu a charakteristické vlastnosti (např. jedovatost). Z živočichů jsou představeny hnízdící volavky popelavé či skokani a jejich vajíčka. Součástí videa je ukázka z jarního života prasat divokých.
Už jste někdy přemýšleli, kolik váží lidská kostra nebo která kost v lidském těle je nejdelší? Když se podíváte na rentgenový snímek, zjistíte, že nejmenší kostičky máme v uchu a nejsou větší než zrnko rýže. A víte, že žralok má sice měkké kosti, ale jeho ostré zuby jsou tvrdší než kámen.
Epizoda představuje vlky jako šelmy tvořící malé smečky v některých pohraničních pohořích ČR. Z vrubozobých ptáků se představuje běžná kachna divoká a největší z našich původních hus – husa velká. Kromě nich je představen místy se vyskytující morčák. V lednu můžeme pozorovat, a zejména slyšet datlovité ptáky, kteří plní roli lesních doktorů. Jsou představeny také některé nepůvodní jehličnany našich lesů – douglasky a již lesníky nevysazované borovice vejmutovky.
V zimě živočichové strádají. My lidé jim můžeme pomáhat. Ukážeme si, jakým způsobem můžeme pomáhat v zimě přikrmovat ptáčky, veverky, srny i vodní ptáky. Vysvětlíme si, které krmivo není vhodné, s kým se můžeme o přikrmování poradit.
Tato hádanka je opravdu těžká. Tajemné zvíře pochází z Indonésie, konkrétně z ostrova Sulawesi. Rádo si dopřává bahenní lázně a připomíná prase, ovšem je to velice unikátní prase, nebo spíš prasojelen, jak zní překlad jeho originálního jména.
Slyšeli už jste někdy slovo lamatreking? Jde o spojení dvou slov lama a treking. Treking je výraz pro pěší túry, procházky po okolí, kdy vaše cesta vede přírodou, ideálně lesem nebo horami. A slovo lama nám naznačuje, jaké zvíře nám bude na našich cestách dělat průvodce. Možná budete překvapeni, že za procházkami s lamami nemusíte cestovat nikam do zahraničí. Dostupné jsou už i u nás v České republice.
Žralok límcový je druh žraloka, který na naší planetě žil již s dinosaury, a to před 80 miliony let. Kde a komu se podařilo ulovit tuto parybu, o které dodnes téměř nic nevíme a která se pyšní třemi stovkami ostrých zubů?
V dnešní reportáži se s Inžou naučíme nová slova ze zvířecího slovníčku. Řekneme si, jak vypadá takové rojení a kdo se ho účastní. Co znamená slovíčko „invazní“ a jakých zvířat se týká. Nebo jaký je rozdíl mezi krmivými a nekrmivými ptáky.
Šunkové rolky se šlehačkou a křenem – to nemohlo chybět před lety na žádné slavnostní tabuli. Křen patří mezi nejostřejší brukvoviny a je patřičně štiplavý. Už dlouhé roky se u nás pěstuje jako koření i léčivá bylina. Roste také volně v přírodě, ale ten pěstovaný je lepší. A kdy ho sklízet? Na podzim, když jeho listy začínají hnědnout. V písku nám vydrží ve sklepě čerstvý až do jara.
9 528
362
2 022
846
46
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.