Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Zajímavosti a aktuality

Rozšiřující materiály:

Délka videa:

Stupeň vzdělání:

Vybrané filtry:

Smazat vše

Řadit podle:

Seřadit podle...

Zobrazuji 1-18 z 18
Helios pro školy: Nebeská show
04:22

Helios pro školy: Nebeská show

Jaké emoce v člověku vyvolá úplné zatmění Slunce? Během pár okamžiků se toho stane tolik, že je nemožné vše vnímat. V dávných dobách vyvolával tento nebeský jev hrůzu, dnes nás fascinuje. Traduje se, že v průběhu Peloponéské války vojáci dokonce kvůli zatmění Slunce přerušili jednu z bitev. Jisté je, že pro člověka je to ohromující zážitek. Na okamžik se stane součástí něčeho, co nemůže ovlivnit, a všechny problémy a konflikty se pro tu chvíli stanou bezvýznamné. Jaké pocity vyvolává v člověku úplné zatmění Slunce, popisuje astrofotograf Petr Horálek. Jeho vyprávění ilustrují unikátní fotografie profesora Miloslava Druckmüllera. Pořad je součástí vzdělávacího projektu Helios pro školy, jehož cílem je prostřednictvím dokumentárního filmu Helios využít inspirativní zájem profesora Druckmüllera o zatmění Slunce pro popularizaci vesmírného výzkumu ve školách.

Fotosyntéza jako zdroj energie
05:02

Fotosyntéza jako zdroj energie

Fotosyntéza dala atmosféře ohromné zásoby kyslíku, který dýchají živočišné druhy. Je to základ života na Zemi. Dala energii rostlinám a dává energii i lidem v podobě uhlí nebo ropy. Ale jak co nejlépe využít její energii? Vyšlechtíme rostliny, které mají vysoký energetický potenciál a fotosyntéza tak přispěje k řešení světové energetické krize.

Částice mikrosvěta
01:34

Částice mikrosvěta

Řečtí filozofové považovali za nejmenší nedělitelné částice atomy. Na přelomu 19. a 20. století byly ale objeveny částice elektron, neutron a proton. Nyní víme, že u těchto částic to také nekončí. Hadrony, mezi které patří proton a neutron, se skládají z trojce kvarků, kterou doplňuje stejný počet gluonů.

Psychická odolnost a odpovědnost pilota
08:13

Psychická odolnost a odpovědnost pilota

Víte, kdo je kapitán Sully? S redaktorem ČT Danielem Stachem a pilotem největšího dopravního letadla A380 Davidem Heclem sledujeme dramatické nouzové přistání dopravního letadla se 150 cestujícími na palubě na řeku Hudson. Jaké ponaučení si jako pilot vzal z kroků kapitána Sullenbergera? Co je důležité pro pilota, aby byl schopen reagovat na krizovou situaci a využít vše, co se naučil? A kdy se z pilota stane „dobrý“ pilot? To vše ve srovnání s tragédií německého letadla, kdy psychicky labilní pilot úmyslně narazil do horského masivu v provensálských Alpách.

Vliv pandemie na letecký průmysl
07:21

Vliv pandemie na letecký průmysl

Letecký průmysl byl jedním z prvních odvětví, na která tvrdě dopadla opatření spojená s šířením nemoci COVID-19. Rušení leteckých spojů v celosvětovém měřítku, krachy leteckých společností, boj o parkovací místa pro nevyužívaná letadla. Jaký dopad má situace na Airbus A380 a čím se tento obr přezdívaný „velryba“ zapíše do dějin letecké dopravy? Hostem Daniela Stacha v pořadu Hyde Park Civilizace je pilot největšího dopravního letadla světa David Hecl.

Elementární časoměrné přístroje
02:17

Elementární časoměrné přístroje

Určování času má dlouhou historii. Už dávno před vynálezem mechanických hodin si lidé s měřením času uměli poradit pomocí různých typů přístrojů. O slunečních nebo přesýpacích hodinách slyšel asi každý, ale co takové hodiny vodní nebo ohňové? V Národním technickém muzeu se můžeme s podobnými zajímavostmi seznámit.

Tobiáš, upír z Hrádku
07:46

Tobiáš, upír z Hrádku

Mezi kosterními pozůstatky, které byly nalezeny v Hrádku nad Nisou, byl jeden atypický hrob, který upoutal pozornost archeologů. A jako u většiny neobvykle pohřbených lidských ostatků se i tentokrát vyrojily spekulace o vampýrismu a "zrodil" se Tobiáš, upír z Hrádku. Neobvyklé zacházení s nebožtíky však může mít různé interpretace. Na Tobiášovi si dále můžeme názorně ukázat, co vše se dá z kostí o člověku zjistit díky osteobiografii.

Hlubinná úložiště radioaktivního odpadu
04:04

Hlubinná úložiště radioaktivního odpadu

První hlubinné úložiště radioaktivního materiálu budují ve Finsku. Úložiště by mělo pojmout vyhořelé palivo ze dvou fungujících finských elektráren. Spolu s Danielem Stachem se v pořadu Hyde Park Civilizace se podívejte, jak by mělo toto úložiště fungovat a jak se do něj bude radioaktivní odpad přepravovat.

CERN
02:37

CERN

Vědci v Evropském středisku částicové fyziky u Ženevy chtějí vypátrat, z čeho se skládá vesmír a proč vypadá tak, jak vypadá. Jedinou experimentální metodou, která může důvěryhodně popsat vlastnosti mikrosvěta, jsou srážky elementárních částic. Srážkové experimenty jsou tím zajímavější, čím větší má částice rychlost a energii, kterou získají v urychlovači.

Pilot v kokpitu Airbusu A380
05:33

Pilot v kokpitu Airbusu A380

Pilot v kokpitu Airbusu A380 je obklopen počítačovou technikou. Co všechno počítače řídí a kdy se pilot musí na automatické řízení spolehnout? Jak důležité jsou meteorologické údaje? Airbus A380 nese obrovské množství paliva. Jaký vliv to má na průběh letu? Ve složkách pilota je také zaznamenáno množství radiace, kterému je během roku vystaven. O tom všem hovoří redaktor ČT Daniel Stach s pilotem největšího dopravního letadla světa Davidem Heclem.

Extrémní dalekohled
02:53

Extrémní dalekohled

Astronomové Evropské jižní observatoře postavili „Evropský extrémně velký teleskop“. Tento obrovský optický a infračervený dalekohled o hmotnosti 5500 tun má zrcadla o průměru přes čtyřicet metrů. Díky tomu umožňuje astronomům hledat planety podobné Zemi či pozorovat černé díry.

Posádka letadla a role jejích členů
04:17

Posádka letadla a role jejích členů

Jaké role mají jednotliví členové posádky letadla? Kdo má právo konečného rozhodnutí? Liší se kultura vztahu kapitána a posádky v různých leteckých společnostech? A platí stále, že kapitán a jeho zástupce dostávají jídlo z jiného zdroje? Za jakých okolností komunikuje kapitán s cestujícími a je vůbec možné, aby kapitán mezi cestující přišel? O svých zkušenostech pilota největšího dopravního letadla Airbusu A380 hovoří s redaktorem ČT Danielem Stachem v pořadu Hyde Park Civilizace David Hecl.

Co pilot z kokpitu vidí (a nevidí)
13:41

Co pilot z kokpitu vidí (a nevidí)

Jakou technikou je vybaven kokpit Airbusu A380? Co pilot obřího letadla ze svého místa vidí a v čem se musí spoléhat na přístroje? Jaký obrázek sdílí pilot společně s cestujícími? Co signalizují přístroje v pilotní kabině? Je rozdíl mezi přeletem Himalájí a severního pólu? Ve virtuálním kokpitu Airbusu A380 je s redaktorem Danielem Stachem pilot největšího dopravního letadla David Hecl.

Z kokpitu A380 do malého letadla
07:21

Z kokpitu A380 do malého letadla

Je rozdíl mezi dobrým pilotem malého a velkého letadla? A co to vůbec znamená být dobrý pilot? Redaktor ČT Daniel Stach zpovídá pilota Davida Hecla. Můžeme sledovat, s čím bývalý pilot největšího dopravního letadla světa létá dnes a co vše je potřeba i u malého letadla před startem zkontrolovat. David Hecl vzpomíná na své začátky, dozvíme se, proč se vzdal létání s Airbusem A380 i jakým vývojem avionika malých letadel od dob jeho začátků prošla. Věděli jste, že malá letadla jsou vybavena padákem?

Praga V3S: Auto do nepohody
09:08

Praga V3S: Auto do nepohody

Vojenský třítunový speciál Praga V3S je fenomén. Nejvýznamnější československá konstrukce nákladního automobilu byla určena pro vojenské účely. Jeho použití bylo ale vzhledem k jízdním vlastnostem daleko širší. Dokument zachycuje v historických záběrech jeho vývoj i první zkušební jízdy. Své zkušenosti i vztah k „vétřiesce“ popisují řidiči tohoto výjimečného nákladního automobilu.

Letíme na západ, letíme na východ
03:36

Letíme na západ, letíme na východ

Jak reagují přístroje v pilotní kabině na přelet datové čáry? Kudy prochází a co reálně pro pilota její přelet znamená? A proč cestu jedním směrem můžeme počítat v hodinách a na cestě zpět jsme podle kalendáře strávili tři dny? Jak probíhá komunikace s pozemními centry řízení letového provozu? Daniel Stach v rozhovoru s pilotem Airbusu A380 Davidem Heclem.

Ingenuity nad povrchem Marsu
08:18

Ingenuity nad povrchem Marsu

První řízený vrtulový let mimo naši planetu proběhl přesně podle plánu. Vrtulníček Ingenuity, který dopravila na planetu Mars sonda Perseverance v únoru 2021, se poprvé vznesl do výšky 3 m nad povrch Marsu 19. dubna 2021. Stroj sbíral data a kamerou zaznamenával průběh letu. O úkolech Ingenuity i dalších plánech NASA v souvislosti s řízenými lety na Marsu a výzvách s nimi spojenými hovoří host Studia 6 Michal Václavík z České kosmické kanceláře.

Genetická modifikace drůbeže
02:28

Genetická modifikace drůbeže

Zdánlivě nesmyslný výzkum, díky kterému se podařilo odchovat slepice se svítícíma nohama, nyní nachází uplatnění v prevenci virového onemocnění drůbeže. Český tým vědců použil technologii ke genetické úpravě slepice, která vede k rezistenci kmene vůči ptačí leukóze. V EU zatím není možné geneticky modifikované organismy konzumovat, své místo ale možná již brzy slepice naleznou např. ve Vietnamu či Číně.

Probíhá načítání