Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Nové techniky a technologie

Rozšiřující materiály:

Délka videa:

Stupeň vzdělání:

Předměty:

Vybrané filtry:

Smazat vše

Řadit podle:

Seřadit podle...

Zobrazuji 1-5 z 5
Využití nanočástic
07:50

Využití nanočástic

Nanočástice mají ohromnou škálu využití, například při čištění podzemních vod, ve zdravotnictví, nebo na výrobu supravodičů, díky kterým může levitovat malé autíčko i celý vlak. Nanočástice železa mohou hořet, nebo také vyčistit experimentálně zabarvenou vodu.

Technologie pro zdravotně postižené
01:57

Technologie pro zdravotně postižené

Představujeme nové technologie, které mohou lidem s různými zdravotními postiženími usnadnit život. Například kamera, kterou lze připevnit na obrubu brýlí, a ona pak sama čte text nebo rozpoznává obličeje. Lidem, kteří nemohou ovládat končetiny nebo i hlas, pomáhá projekt Bazil. Rozpoznává frekvence mozkových vln a umožňuje tak ovládat elektroniku myšlenkou. Pro děti s vadou zraku je určena takzvaná hmatová kniha.

Impregnace
02:22

Impregnace

Co je to nanoimpregnace? Materiál, který prošel nanoimpregnací, má hydrofobní vlastnosti, tedy odpuzuje kapaliny. Impregnovaný materiál zařídí tudíž účinnější ochranu před deštěm, rosou, sněhem či námrazou. Podívejte se, jak přesně to dělá.

Astronomický přenos dat
03:19

Astronomický přenos dat

Astronomové pozorující oblohu na Evropské jižní observatoři v Chile během noci shromáždí na 125 gigabytů dat. Posílání tohoto obrovského objemu dat je velký technický problém. Vzhledem k omezené šířce mikrovlnného pásma ve spojení mezi Paranalem a páteřní internetovou datovou sítí nebylo vždy možné dodat pozorování do ústředí v německém Garchingu přímo. Chilské město Antofagasta a dvě observatoře – Paranal a Amazones – jsou už nyní spojeny sto kilometrů dlouhým datovým kabelem, který umožňuje rychlý a pružný přenos.

Diego Saikin na ČVUT
12:43

Diego Saikin na ČVUT

Vývojář Diego Saikin byl členem týmu SpaceIL, který připravil a realizoval první izraelskou misi na Měsíc. V pořadu Hyde Park Civilizace, kde byl hostem redaktora ČT Daniela Stacha, hovoří také o svém studiu na ČVUT, kde se zabýval bezpilotním létáním, konkrétně projektováním dronů. Jeho diplomová práce byla vydána ve vědeckém časopise a prezentována na prestižní robotické konferenci. Dozvíte se, jak na studium na ČVUT vzpomíná i jak univerzitu hodnotí. Zajímavé je také, jak vidí sám sebe ve srovnání s pohledem českých kolegů z výzkumné skupiny.

Probíhá načítání