Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Neznámá Země

Studie cest, životních osudů a objevů významného vědce

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

4 videa
Albatrosi: Obyvatelé souostroví Galapágy
02:28

Albatrosi: Obyvatelé souostroví Galapágy

Albatrosi jsou specifickou skupinou obyvatel souostroví Galapágy. Populace albatrosů zakládají na ostrovech hnízda. Charakteristická je jejich dlouhá péče o jediného potomka. Při tokání, připomínající spíše souboj, se albatrosi navzájem otírají o zobák toho druhého. Po vyvedení mláďat se jejich dalším domovem stává jižní Pacifik, přičemž se na Galapágy vracejí až po dlouhých šesti letech.

Člověk pohledem evoluční biologie
05:31

Člověk pohledem evoluční biologie

Žádný živočišný druh na naší planetě nežil věčně. Podívejme se na člověka jako na živočišný druh pohledem evoluční biologie. Darwin byl přesvědčen, že člověk je jen jeden živočišný druh, který se vyvinul podle odlišných životních podmínek. Každý člověk na všech kontinentech usiluje o svoje štěstí, chce vybudovat rodinu, mít děti a pečovat o ně, nežíznit, nemít hlad a nebát se o život.

Galapágy: Ostrovy, kde Darwin objevil evoluci
11:54

Galapágy: Ostrovy, kde Darwin objevil evoluci

Darwinova evoluční a ve své době i revoluční teorie změnila celý dosud platný systém přírodních věd. Materiály, které Darwin během své dlouhé a vlastně nedobrovolné cesty nasbíral, ovlivnily celý jeho život a další vývoj vědeckého poznání. Trvalo však dalších dvacet let, než své poznatky shrnul do své slavné teorie, která člověka posunula z jeho role božího obrazu na úroveň zvířat. Jak to dnes vypadá se želvami, které daly legendárním ostrovům jméno? A kdo je to Osamělý Jorge? A proč se mu říká osamělý? Jakou roli hrají místní želvy právě v oné teorii evoluce?

Orangutani
04:15

Orangutani

Na světě existují jen dvě místa, kde žijí orangutani: Sumatra a Borneo. Orangutani jsou převážně samotářští a jen za účelem rozmnožování čas od času utvoří malou orangutaní rodinku. Bohužel se plocha džunglí, která je jejich domovem, vlivem těžařských společností zmenšuje.

Probíhá načítání