Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Na cestě

Cestopis s Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

82 videí
Na cestě: Vysoké Tatry
15:25

Na cestě: Vysoké Tatry

Vysoké Tatry – velkolepé dílo přírody zbudované ze skal. Velehory v srdci Evropy, pod jejichž štíty se ukrývají průzračná plesa, útulné horské chaty, turistická střediska i vesnice s živým folklorem. S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na cestě po nejvyšším pohoří Karpatského oblouku, za goralskými zpěvy, k odlehlým horským chatám i na ochutnávku domácího oščypku. Ze Slovenska se na skok dostaneme i do Polska do horského střediska Zakopané.

Jihozápad Britské Kolumbie
10:12

Jihozápad Britské Kolumbie

Pořad Na cestě nás zavede na Vancouver Island, vůbec největší ostrov západního pobřeží Severní i Jižní Ameriky. Navštívíme mimo jiné Cathedral Grove, tedy Katedrálový háj, prastarý les, složený z mohutných a až 75 metrů vysokých cedrů či neméně působivých douglasek tisolistých. Odtud zamíříme na Sunshine Coast. Jen o pár kilometrů dál, v Sechelt žijí příslušníci Prvního národa, tedy indiánského kmene Coast Salishů. Richard a Artie se celý život věnují vyřezávání a prodeji rituálních masek a dalších artefaktů. Vyřezávají je z cedru i ze zvířecích kostí. A navštívíme také středisko zimních sportů Whistler.

Černá Hora: Skadarské jezero
06:42

Černá Hora: Skadarské jezero

Vypravíme se do Černé Hory ke Skadarskému jezeru, které je největším jezerem Balkánského poloostrova a zároveň největší kryptodepresí v Evropě. Co to je? Kromě jezera uvidíme i nedalekou vesničku Godinje z 10. století a také se dozvíme něco o výrobě vína a fenoménu slowturismu.

Yukon: zlatá horečka
07:21

Yukon: zlatá horečka

Historii Yukonu si dnes asi nikdo neumí představit bez zlaté horečky. Krajina v této oblasti je navěky narušena důlní činností, snad každý kubík hlíny či štěrku zde prošel lidskýma rukama. Dozvíme se, co hledání zlata v této oblasti obnášelo, co si musel každý zlatokop na cestu připravit a jak vypadalo jeho putování na zlatonosná naleziště. Zlato se zde těží i dnes, avšak v menší míře.

Jižní Korea – ostrov Čedžu
04:20

Jižní Korea – ostrov Čedžu

Největší jihokorejský ostrov Čedžu je vulkanického původu. Nalezneme zde unikátní tufové hory a krátery, díky kterým byl ostrov zařazen mezi nových 7 divů přírody. Mimo přírodu je ostrov zajímavý i tradicemi. Jednou z místních zvyklostí je čajový obřad, který pomáhá nalézt vnitřní klid a harmonii. Po obřadu uvidíme také pěstování jeho hlavní přísady. Čaj však není jedinou plodinou, jež se na ostrově pěstuje - za zmínku stojí i pěstování mandarinek, pro které na ostrově panují ideální podmínky.

Nový Zéland: Jižní ostrov
03:05

Nový Zéland: Jižní ostrov

Navštívíme "kraj Pána prstenů", tedy Jižní ostrov Nového Zélandu, s horami, hlubokými údolími, jezery i fjordy. Kromě poutavé přírody je toto území specifické i chovem ovcí, jakožto tradičním způsobem obživy místních obyvatel.

Bádensko
03:19

Bádensko

Vydáme se poznávat přírodní krásy v okolí Rýna a Bádenska v čele s Černým lesem. Poté se seznámíme s tradiční výrobou dámských klobouků s bambulemi (Bollenhut), které se v rodinách dědí z generace na generaci a mohou vážit až 2 kilogramy.

Samoa: zvyky a tradice
05:38

Samoa: zvyky a tradice

Obyvatelé Samoy si více než jiný polynéský národ zachovali tradiční způsob života. Dodnes zde můžeme najít kamenné mohyly, kde jsou pohřbeni tehdejší vládci, protože uctívání předků je pro místní obyvatele velmi důležité i přes vliv křesťanství. Mimo to se dozvíme také něco o místní architektuře a tradičním tetování jakožto důležitém prvku národní identity obyvatel.

Kolumbie: Cauca
04:14

Kolumbie: Cauca

Kolumbie je pestrá nejen z hlediska přírodních krás, ale i společensky a etnicky, proto je považována za jednu z nejmagičtějších zemí světa. Navštívíme region Cauca v jihozápadní části země, kde je mnoho farem, které pěstují tropické ovoce (dnes převážně banány). Globální oteplování v této oblasti výrazně změnilo charakter pěstování zemědělských plodin.

Indie: náboženství Bahá’í
00:40

Indie: náboženství Bahá’í

Indie byla vždy zemí protikladů, potkávají se tu různá náboženství i kultury. Jednotu všech těchto lidí hlásá víra Bahá’í. Prohlédneme si místní modlitebnu této víry, která vítá návštěvníky všech náboženských směrů k vyjádření lásky mezi Bohem a člověkem.

Fidži: zemědělské plodiny
05:15

Fidži: zemědělské plodiny

Kokosové palmy jsou dodnes považovány domorodci na Fidži za strom života. Sušená dužina kokosových ořechů (kopra) byla v minulosti hlavním vývozním artiklem Fidži. Dnes se mimo to na Fidži významně produkuje i kava, extrakt pepřovníku opojného. Dříve bylo Fidži známé také především pro vývoz santalového dřeva, jeho zásoby jsou však dnes nízké.

Grónsko - Nuuk
04:50

Grónsko - Nuuk

Zatímco většina grónských sídel jsou spíš osady či vesnice, hlavní město Nuuk je odlišné. Nechybí tu panelová výstavba ani obchodní centrum. I když Grónsko oficiálně spadá stále pod Dánsko, má velkou autonomii a vlastní parlament. Při návštěvě města se dozvíme něco o historii i současném životě Inuitů.

Kastilie a León
05:30

Kastilie a León

Kastilie a León je místem, kde přirozeně rostou dnes už vzácné duby cesmínovité, chovají se býci na býčí zápasy a také pěstují jahodníky. V pohoří Sierra de Gredos s ledovcovými jezery a řekami, které jsou významnou zásobárnou sladké vody, žijí kozorožci iberští.

Jeruzalém: Západní zeď
01:24

Jeruzalém: Západní zeď

Západní zeď, známá také pod názvem Zeď nářků, jako jediná část původního židovského chrámu přežila útok Římanů. Je to nejvýznamnější duchovní centrum židovského národa, od něhož se nikdy nevzdálí boží sláva, ať jsou židé kdekoliv. Každý žid na světě touží po tom, aby se právě zde mohl pomodlit.

Myanmar: ostrov Bilu Kyun
08:30

Myanmar: ostrov Bilu Kyun

Podíváme se na ostrov Bilu Kyun, který obývají výhradně Monové, nejranější obyvatelé Myanmaru, kteří jsou rovněž považováni za zakladatele zdejší civilizace a také jako první v zemi začali vyznávat théravádský buddhismus. Najdete tu tedy samozřejmě i zlaté stúpy, typické pro buddhisty. Na ostrově se těží břidlice, ze které se vyrábí školní tabulky, a rostou zde kaučukovníky, z jejichž mléka se vyrábí guma.

Národní parky Kalifornie
09:30

Národní parky Kalifornie

Kalifornie patří k ekonomicky nejrozvinutějším a nejlidnatějším státům USA. Nesmíme ale opomenout ani místní přírodu. Nachází se zde 9 národních parků, nejznámější z nich jsou Death Valley, nejteplejší místo planety, Sequoia se stromy starými tisíce let, a Yosemite s povrchem formovaným činností ledovce. Pojďte se s námi podívat na tato fascinující místa. Kalifornie byla v minulosti proslulá také bohatými nalezišti zlata, památkou na tuto éru jsou opuštěná městečka duchů.

Památky v Ágře
03:50

Památky v Ágře

V tomto díle cestopisu se vydáme do severoindické Ágry za nejslavnějšími indickými památkami, jakými jsou Tádž Mahal a Rudá pevnost. Ve své době byla Ágra druhým nejvýznamnějším městem říše a Tádž Mahal patří dodnes k nejkrásnějším stavbám světa. Kdo a proč ho nechal postavit? A věděli jste, že je to vlastně hrobka, na jejíž stavbě se podíleli i architekti z Evropy? Jak se ironií osudu dostal nejslavnější obyvatel Rudé pevnosti ke svému výhledu na Tádž Mahal?

Ostrov Lewis a Harris
05:21

Ostrov Lewis a Harris

Vypravíme se na ostrov Lewis a Harris ze skotského souostroví Vnější Hebridy, kde se vedle angličtiny mluví i skotskou gaelštinou. Seznámíme se s jednou místní rodinou a jejím životem. Poznáme také přírodní prostředí tohoto ostrova, k němuž neodmyslitelně patří ovce, z jejichž vlny se vyrábí slavný hebridský tvíd. Výroba této látky má svá specifická pravidla.

Těžba křemeliny v Patagonii
02:26

Těžba křemeliny v Patagonii

Pod nehostinným povrchem Patagonie se ukrývají zásoby významných nerostných surovin, zemního plynu, železné rudy, zlata, ale hlavně křemeliny, teda zkamenělých mořských řas. Její vlastnosti jsou výjimečné a nabízí široké spektrum využití. Jelikož v důsledku klimatických podmínek není Patagonie příliš vhodné místo pro zemědělství, představuje těžba a zpracování křemeliny významnou ekonomickou aktivitu.

Ruční výroba papíru v Jižní Koreji
03:08

Ruční výroba papíru v Jižní Koreji

Papírna v jihokorejském Andongu je jedna z mála továren v zemi, kde se vyrábí tradiční korejský papír hanji podle původních metod. Společně si prohlédneme celý výrobní proces, při němž z nepěkně vyhlížející hmoty vznikne sněhobílý zázrak. Jeho základem jsou moruše, stonky sóji a pohanka.

Probíhá načítání