Mirek Vladyka v novém dokumentárním cyklu objevuje příběhy zachráněných památek.
Unikátní rokokový zámek z roku 1777 po druhé světové válce chátral. V roce 1997 jej koupili manželé Kučerovi a pustili se do velkorysé a rozsáhlé rekonstrukce. Zámečtí páni vyprávějí o důvodech koupě památky se zatlučenými okny a děravou střechou. Výsledek jejich letitého snažení však stojí za to navštívit.
Vítkův kámen (též Vítkův hrádek) byl založen patrně už ve 13. století jako pohraniční hrad Vítkovci. Dalšími majiteli byli např. Rožmberkové či Schwarzenbergové. V druhé polovině 20. století sloužil protivzdušné obraně státu. Nyní se o památku stará občanské sdružení a slouží turistickému ruchu.
V chrámu sv. Mořice v Kroměříži bylo nutné restaurovat stará vitrážová okna. Jak se rekonstruují gotická okna? To se dozvíte v ukázce od toho nejpovolanějšího. Koho? Podívejte se sami.
Hrad Špilberk je známou dominantou Brna. Hrál roli obrannou za třicetileté války, poté do poloviny 19. století sloužil jako známé vězení s mučírnami, např. zde několik let strávil Václav Babinský. Za druhé světové války ho využívala nacistická armáda a gestapo.
Došky jsou jednou ze střešních krytin používaných v minulosti na našem území, a to v lidovém stavitelství. V současnosti můžeme takovou střech vidět spíše ve skanzenech, na severu Evropy se ale používá i na moderní stavby. Její životnost je cca 20 let. V ukázce se můžete podívat, jak se taková střecha vyrábí.
Josefov byl vybudován na příkaz Josefa II. spolu s Terezínem jako pevnostní město po prohrané válce a ztrátě pevností ve Slezsku. Měl složit k obraně proti Prusku, ale tuto funkci vlastně nikdy neplnil. Josefov sloužil spíše jako zajatecký tábor, po roce 1968 zde také mělo základnu ruské okupační vojsko. Tuto velice zajímavou stavbu se od devadesátých let dnes pokoušejí zachránit a vzkřísit různé spolky, náklady na rekonstrukci jsou však obrovské.
13 035
733
4 418
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.